Minden szavuk arany.
Nyílt levelet írtak a külföldön tanuló magyar diákok a magyar kormánynak, melyben többek között arra hívták fel a figyelmet, hogy felháborítónak tartják a tanárok méltatlanul alacsony fizetését és kiemelték azt is, hogy a magyar oktatásban tanuló diákok teljesítménye rohamosan romlik.
Orbán Balázs, Orbán Viktor politikai igazgatója közösségi oldalán válaszolt a diákoknak, és leírta, milyen kormányzati szándékok szerint alakítják át a magyar oktatást.
Levelükben a diákok kifejtették:
- a magyar oktatási rendszer szegregált, és ellehetetleníti a hátrányos helyzetű tanulókat,
- míg a központosított állami oktatás a döntések szakmai alapú, hatékony meghozatalát teszi lehetetlenné.
- Kiemelték, hogy a közoktatás évtizedek óta romló állapotáért a jelenlegi magyar politikai és társadalmi berendezkedés is felelős.
Példaként megemlítették, hogy miután a közszolgálati média volt arca nem hisz a tények létezésében, és ugyanezen médium már többször igazolta a politikai elfogultságot, nem meglepő, hogy nem számolnak be a megmozdulások valós méretéről. Hozzátették: a rendszer aránytalanul korlátozza a tiltakozó tanárok sztrájkjogát, majd megtorlással igyekszik elhallgattatni őket.
Levelüket azzal zárták, hogy szilárdan kiállnak volt tanáriak és diáktársaik mellett az általuk vívott hősies harcban, és
kifejezték erős kétségeiket a jelenlegi „hazug, kirekesztő és vezérelvű” politikai berendezkedéssel szemben.
Orbán Balázs, Orbán politikai igazgatója Facebook-oldalán reagált a diákok nyílt levelére. Orbán válaszában arról írt, hogy milyen „kormányzati szándékok” alakítják a magyar oktatási rendszert, és elmagyarázta, miként gondolkodott a kormány az elmúlt évtizedben az oktatásról.
Orbán többek között azt írta: ez idő alatt csökkentették a tanórák számát, míg a pedagógusok által szabadon felhasználható időkeret tantárgyanként a duplájára nőtt, és már közel 1,2 millió diák kapja ingyenesen a tankönyveket. Orbán szólt arról is, hogy elejét vették az iskolai erőszaknak is, hiszen számos program segíti a diákokat az online zaklatás és a fizikai erőszak elkerülésében.
Orbán vélekedése szerint a közoktatásban dolgozó pedagógusok bére 2013 és 2017 között átlagosan ötven százalékkal emelkedett, amit 2020-ban és 2022-ben is tízt-tíz százalékos emelés követett. Orbán szólt még a digitalizáció és az elektronikus infrastruktúra fejlesztése, valamint a felsőoktatási intézmények modellváltása és a szakképzési rendszer megújításának kérdéseiről is.
Orbán végezetül megjegyezte: a kormány 2022-ben már csaknem 2200 milliárd forintot fordított az oktatásra.
(index.hu)