Továbbra is visszatartják az uniós pénzeket.
Az ellenzék úgy látja, továbbra is fennáll a Magyarországnak szánt felzárkóztatási pénzek elbukásának veszélye. Kedden a Momentum, az MSZP és a Jobbik is reagált arra, hogy az uniós tagállamok döntést hoztak a koronavírus-járvány utáni gazdasági helyreállítást segítő uniós pénzek lehívását lehetővé tevő magyar helyreállítási tervről.
Rónai Sándor, a DK EP-képviselője a döntéssel kapcsolatban kiemelte: Orbán Viktor legfontosabb európai politikai mérkőzése brüsszeli fegyverletétellel zárult. Hozzátette:a Demokratikus Koalíció szerint Orbán hatalmas vereséget szenvedett Európában. Mint rámutatott, ezt a pénzt Orbán tegnap este elveszítette, és csak Dobrev Klára tudja visszaszerezni.
A Momentum politikusai úgy értékelték a történteket, hogy kizárólag Orbánt terheli a felelősség azért, hogy Magyarország későn és kevesebb pénzt kaphat az Európai Uniótól.
„Az Európai Tanács tegnapi döntésével ugyanis
összesen több mint 4800 milliárd forint EU-s támogatás sorsa maradt továbbra is bizonytalan”
— hívták fel a figyelmet.
Hozzátették: Magyarország így tovább süllyed a válságba, a kormány pedig ahelyett, hogy végre kiegyezett volna az Európai Unióval, tovább folytatja nemzetkárosító harcát azokkal, akik segíthetnének kilábalni ebből.
Az MSZP szerint a felzárkóztatási pénzek elvesztésének veszélye továbbra sem múlt el, de az uniós tagállamok diplomatái által javasolt megállapodással az Orbán-kormány haladékot kapna arra, hogy megfeleljen az európai normáknak, és a magyar költségvetés is kapna elegendő plusz forrást ahhoz, hogy az ország elkerülje a még nagyobb válságot.
A Jobbik úgy látja, azért juthat hozzá Magyarország az uniós forrásokhoz, mert a magyar kormány meghátrált, és mégis belement abba, hogy az Európai Unió közös hitelfelvétellel támogassa Ukrajnát, valamint elfogadta a 15 százalékos globális minimumadó bevezetését is. Hozzátették: a legnagyobb feladat még hátravan,
a forrásokat ugyanis haza kell hozni, hogy a magyar polgároknak segítsenek.
„Ismét a multinacionális nagyvállalatok nyertek az uniós megállapodással, megint olyan uniós kompromisszum született, aminek a nagytőke örülhet”
— értékelte a döntést az LMP frakcióvezető-helyettese, Kanász-Nagy Máté. Hozzátette: azzal ugyanis, hogy Magyarország kibúvót kap a globális minimumadó alkalmazása alól, a nagytőke mentesül a magasabb társasági adó megfizetésétől.
„Megmarad az adóparadicsomi állapot, a multik a magyar munkavállalóknak sem fizetnek annyit, mint például Németországban, és Magyarországon a környezetvédelmi előírások is lazábbak”
— összegezte a problémákat a politikus.
Elmondta, ezért feladatuknak tartják, hogy megakadályozzák az uniós támogatások visszaáramlását a centrumországokba. Emellett alternatívát kívánnak mutatni a nagyvállalatok „neoliberális kiszolgálásának” politikájával szemben. Olyan alternatívát, amely a kis- és közepes vállalatokat, valamint a közszférát támogatja.
„Magyarországnak járnak az uniós támogatások, hiszen azokat nem rászorultsági alapon osztják, hanem azért, mert az ország megnyitotta piacát az európai közösség előtt”
— mondta a politikus.