Nincs olyan ember, akinek ne kellene nap mint nap kommunikálnia más emberekkel: kollégákkal, családtagokkkal, a bolti eladókkal vagy akár a szomszédokkal. Minden egyes nap az élet megannyi kommunikációs helyzet elé állít minket, amelyet vagy meg tudunk oldani helyesen vagy nem.
A kérdés persze az, hogy mi számít helyesnek és mi nem, ezért ma ennek igyekeztünk utánajárni, hiszen az életben való boldogulás elengedhetetlen feltétele.
Mennyire ismered önmagad?
Ha a The Bright Academy asszertív kommunikációs tréningjén azt kérnék tőled, hogy határozd meg a saját kommunikációs stílusodat, te mit mondanál?
Fontos, hogy erre választ tudj adni, hiszen ha kellően ismered önmagad, akkor tudsz csak igazán javítani is a stílusodon.
A négyféle viselkedés közül melyik a jellemző rád?
- Passzív: Fát lehet vágni a hátadon, minden opció mindig jó neked, igyekszel alkalmazkodni.
- Agresszív: Letepersz mindenkit, nem érdekel semmi más, csak hogy elérd azt, amit szeretnél.
- Passzív agresszív: Képtelen vagy normálisan kifejezni az érzelmediet és igényeidet, ezért inkább másra hagyod a döntést, de soha semmi sem lesz jó, és inkább manipulációba kezdesz, hogy elérd a célodat.
- Asszertív: Úgy tudod kifejezni és érvényre juttatni a saját igényedet és akarodat, hogy közben nem gázolsz át másokon sem.
Az asszertivitásra törekedj mindig!
Az asszertivitás, vagyis az értő hallgatás minden esetben célravezetőbb, mint bármelyik másik kommunikációs attitűd. Az pedig, hogy konfliktus vagy sértődés nélkül éred el a céljaidat, véded meg a határaidat vagy érvényesíted az akaratodat, mindenkinek csak a legjobb.
Ehhez számtalan technika áll a rendelkezésedre, amelyet a The Bright Academy asszertív kommunikációs tréningjén meg is ismerhetsz és el is sajátíthatsz.
Fontos, hogy ne csak a tantermi keretek között alkalmazd, hanem átültesd a mindennapi életedbe is, hiszen ezen technikák alkalmazásával hatékonyan és konstruktívan tudod elmondani a főnöködnek, hogy miért ne sózzon még rád egy újabb projektet, vagy a párodnak, hogy mi zavar benne, vagy épp a barátodnak, hogy miért vannak rossz érzéseid azzal kapcsolatban, hogy a lakótársadra akar ráhajtani.
Ehhez persze elengedhetetlen az önismeret, és annak pontos kifejezése, hogy mit érzel egy-egy történéssel kapcsolatban, hogyan hatnak rád az események. Ha ez a kiindulási alap megvan, akkor máris egyszerűbb képviselni önmagad.
Tanulni sosem késő!
Sokan takaróznak azzal, hogy “Hát én mindig is ilyen voltam, minek változzak meg?”. Ugye ismerős?
Nos, ennél rombolóbb attitűddel aligha lehetne élni, ezért azt tanácsoljuk, hogy mindenki vizsgálja felül a saját életét, a jellemző konfliktusait, és döntse el, hogy igenis változtatni fog azokon a részeken, amelyek napi szinten borsot törnek mindenki orra alá, és amelyek amúgy mindenki életét megnehezítik.
Tanulni sosem szégyen és sosem késő! Vágj bele hát a tanfolyamba, és tedd jobbá a saját és a körülötted élők életét!