„Háború ide, energiaválság oda” — jelentette ki.
Többszörösére emeli a magyar kormány a határon túli oktatási-nevelési támogatást — jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) pénteki budapesti ülése utáni sajtótájékoztatón. A tanácskozás zárónyilatkozatát minden jelenlévő aláírta.
Elmondta: jelenleg 22 ezer 400 forint a támogatás összege, gyermekenként és tanévenként. A megemelt juttatást a kárpátaljai magyarok már mostantól, a többi nemzetrész a következő tanévtől kaphatja meg.
Jelenleg összesen 225 ezren részesülnek a támogatásban.
Semjén Zsolt kijelentette: a Kárpátaljának járó támogatásokat semmilyen körülmények között nem csökkentik, sőt emelik, ők vannak a legnehezebb helyzetben.
„»Háború ide, energiaválság oda«, vannak területek, amelyeknek erős jelzést kell küldeni, hogy a nemzeti célokból nem engednek”
— fogalmazott Semjén.
Kitért rá: a szociális támogatásokat például sok esetben személyesen juttatják el az intézményes keretek mellett.
„Ezért minden olyan magyar, aki ezen támogatáshoz szeretne hozzá jutni, vegye fel a kapcsolatot a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel”
— kérte.
Semjén a 2010 óta megvalósított nemzetpolitikai programokat részletezve kifejtette:
ötezer intézmény működését támogatták, 5400 beruházást valósítottak meg külhoni területeken.
„Csak idén 2372 intézményt és programot segítettek”
— jelezte Semjén.
Hozzátette: a bölcsődétől az egyetemig fenntartják és támogatják az oktatási hálózatot, 300 ezer magyar gyermek oktatását segítik.
Beszámolt róla: 250 hétvégi, vasárnapi iskolát támogattak a diaszpórában. Összegzése szerint 2010 óta oktatási célokra
több mint 200 milliárd forintot fordítottak.
A további fejlesztéseket részletezve kiemelte: a Kárpát-medencében csaknem ezer óvodát újítottak fel vagy építettek, további 200 játszóteret alakítottak ki.
- 1600 új külhoni templom épült vagy újult meg 2010 óta,
- kulturális célokra 140 milliárdot fordítottak,
- amelyből 2500 kulturális beruházás valósulhatott meg.
- Mindezek mellett 300 ifjúsági területtel összefüggő fejlesztés történt.
Semjén a gazdaság területén megvalósuló programokat forradalminak minősítette, hangsúlyozva: nem csupán az identitás megőrzéséhez járulnak hozzá, hanem a mindennapi megélhetéshez is.
- „145 felszerelt tangazdaságot és tanműhelyt hoztak létre,
- 60 ezer vállalkozást támogattak 200 milliárdos forrással.
- Mindez 400 milliárd forint értékű beruházást eredményezett a külhoni területeken”
— ismertette Semjén, hozzátéve:
3500 vállalkozás-fejlesztési programot valósítottak meg.
Elmondta: védőnői és gyermekgyógyászati hálózatokat hoztak létre szerte a Kárpát-medencében.
Semjén arra a kérdésre válaszolva, hogy tartanak-e attól, Magyarországot a Lengyelországhoz hasonló incidens éri, megismételte a korábban a magyar kormány részéről elhangzottakat: ha a szomszédodban háború van,
te sem vagy biztonságban.
„A történtek megerősítik a magyar politika helyességét”
— vélekedett.
Elismételte: ezért nem engedik, hogy Magyarországról fegyvereket szállítsanak Ukrajnába. Ezek a szállítások ugyanis Kárpátalján keresztül történnének, jelentős veszélynek kitéve az ottani magyarokat. Hangsúlyozta: Kárpátalja az egyetlen olyan terület, amelyet nem ért rakétatámadás.
További kérdésre válaszolva, gratulált a felvidéki és vajdasági választásokon a magyar pártok eredményéhez.
Rámutatott: simán megvan a parlamenti küszöb, ha a magyarság egységes a Felvidéken.
Semjén az RMDSZ példáját nevezte helyesnek, kiemelve: egy kisebbségi pártnak nem kell ideológiai kérdést csinálnia abból, hogy kivel lép koalícióra. Ezt azzal kell megtennie, aki kisebbségi szempontból többet ígér. Hozzátette: biztos benne, hogy Pozsonyban a magyar párt bejuthat a parlamentbe és jó esetben a kormányba is, és akkor az állampolgárság kérdését is meg tudják oldani.
A magyar állampolgárság kiterjesztése nem veszélyeztet senkit, ugyanakkor a szlovák ellentörvény teljes kudarcot vallott, azzal azokat az „echte” szlovákokat büntették, akik nyugat-európai országokban dolgoznak.
Megjegyezte: természetesnek veszi, hogy a magyarországi szlovákságnak lehet szlovák állampolgársága és biztatta is azokat ennek felvételére, akik a szlovák politikai közösség tagjai szeretnének lenni és szavaznának is.
Semjén kiállt Horvátország mielőbbi schengeni csatlakozása és a boszniai horvátok mellett.
„Szerbia vonatkozásában hasonlóképpen kiállnak a boszniai szerbek mellett”
— jelentette ki.
Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár rámutatott: három év után újra személyes jelenlét mellett rendezhették meg a nemzetpolitika legfontosabb fórumait, a diaszpóra tanácsot és a Magyar Állandó Értekezletet.
A zárónyilatkozatot mindenki aláírta.
(MTI)