Visszaszámlálás indul.
A területfejlesztési miniszter utasítására anonim bejelentő rendszer létesül az uniós forrásokkal kapcsolatos visszaélések felderítésére.
A kormány narratívája szerint az uniós források átlátható és szabályszerű felhasználása érdekében jött létre a Belső Ellenőrzési és Integritási Igazgatóság.
Ez a testület felelős az uniós támogatásokat felhasználó programok végrehajtásában és felhasználásában tevékenykedők összeférhetetlenségi- és érdekeltségi nyilatkozatainak ellenőrzéséért, elvileg gondoskodik az összeférhetetlenségi helyzetek elkerülésével kapcsolatos tudatosság növeléséről, továbbá azonosítja a lehetséges összeférhetetlenségi helyzeteket és ennek keretében kockázatelemzést is végez.
Az összeférhetetlenséggel kapcsolatos anonim felület 2022. november 15-től elérhető.
A pályázatokkal foglalkozó kormányzati oldalon gyorsan és egyszerűen lehet bejelenteni az uniós források felhasználásával kapcsolatos esetleges összeférhetetlenséget, amelynek kivizsgálásáról az Igazgatóság gondoskodik.
Ismert, hogy a magyar kormány a jelenleg befagyasztott uniós pénzek megszerzése érdekében több “korrupcióellenes” intézkedést is hozott az Európai Bizottság kedvéért — ilyen intézkedés
az Integritás Hatóság létrehozása is.
Az idézőjel azért indokolt, mert egyre szaporodnak a jelek, hogy az Integritás Hatóság valójában csak egy alibi arra, hogy a kormány megkapja a pénzeket.
Az Integritás Hatóság elvileg független, és eléggé limitált jogköre lenne a korrupciós ügyekben, azaz vizsgálódhat, javasolhat, de nincs önálló nyomozati jogköre.
A korrupcióval szemben tehát gyakorlatilag továbbra is
Polt Péter ügyészségének kellene eljárnia.