Egyeztetés nélkül.
Magyarországon kétszeresére, 5 napról 10 napra növelik azt az időtartamot, amelyre az apák szülői szabadság gyanánt elvonulhatnak gyermekük születése után — szerda este adták be az erről is szóló 177 oldalas törvényjavaslatot, derült ki csütörtökön a Technológiai és Ipari Minisztérium sajtóközleményéből.
A törvényjavaslatot ki más, mint Semjén Zsolt adta be.
Egy három évvel ezelőtti EU-s irányelv szerint a 10 nap a legkevesebb, amit a szülői szabadságot kivevő apáknak adni kell, a legtöbb adható szabadság pedig 30 nap, tehát a magyar kormány a lehető legkevesebb szabadságot adja az apáknak.
A törvényjavaslat szerint mindössze 10 nap jár ikrek születése után is az eddigi 7 helyett, a kabinet ráadásul késik az új jogszabály bevezetésével, amely 2022. augusztus 2-án kellett volna hatályba lépnie, de csak
öt hónappal később,
2023. január 1-én fog, hívta fel a figyelmet a Népszava.
A törvényjavaslat kiterjed az ápolásra szorulókra is: az a munkavállaló, akinek hozzátartozója vagy vele egy háztartásban élő személy súlyos egészségi okból ápolásra-gondozásra szorul, erre hivatkozva
legfeljebb 5 munkanapra mentesülhet
a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól.
Újdonság továbbá, hogy a munkáltatónak ingyenesen kell biztosítania azokat a képzéseket, amelyeket a törvény szerint a munkavállalóknak kötelező elvégezniük a munkaköri feladatok ellátásához.
Nemrég meglehetős felháborodást keltett, hogy az Orbán-kormány mindössze 24 órát adott az érdekképviseleteknek arra, hogy tanulmányozzák a törvényjavaslatot és véleményt nyilvánítsanak róla.