Állami segítséget kérnek a vendéglátósok.
Nincs azaz agyafúrt üzleti modell, amellyel egy tízszeres gázáremelkedést ki lehet küszöbölni — mondta a növekedés.hu-nak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének az elnöke.
A szakértő úgy látja, a mostani válság egy merőben más krízis, mint amit a koronavírus-járvány idején éltünk meg. A Covid alatt ugyan nyolc hónapig az éttermeknek zárva kellett tartaniuk, viszont a gazdaság ettől még tudott pörögni. A korlátozások feloldásával, pedig az emberek vissza is tértek a vendéglátóhelyekre.
„Most viszont egy olyan válság közeledik, amelynél
úgy fog csökkenni a vásárlóerő, hogy közben az alapanyagárak is emelkednek”
— fogalmazott a portálnak az elnök.
Kifejtette: a magyarok zsebében ugyan „még van pénz”, érdemi visszaesésre jelenleg még nem került sor. Most még a turizmus is viszonylag élénk, a nyugat-európaiak viszont a gyenge forint miatt szívesen jönnek hozzánk. De meglehet, hogy fordulni fog a kocka és épp azok az éttermek járnak rosszabbul, akik a magyar vendégkörre alapoztak.
A legnagyobb bajban a cukrászatok, a pékségek és a sütödék vannak. Náluk már van, hogy a költségek 30 százalékát az energiakiadások teszik ki. Sokaknak a költségei olyan nagyok, hogy azt már nem tudják áthárítani a vendégekre.
Kovács László szerint egészen biztosra vehető, hogy egy bezárási hullám küszöbén állunk.
A vendéglátóhelyek valószínűleg januártól fognak nagy számban bezárni.
Az idei évet a többség még végig akarja csinálni, már csak azért is, mert a karácsonyi időszaktól még komoly bevételt remélnek a vendéglátósok. Sokan az év végi forgalomból akarnak tartalékot képezni. Január-februárban viszont eleve mindig visszaesik a kereslet.
Ezért sok étterem valószínűleg úgy fog dönteni, hogy ezúttal nem két hétre, hanem inkább több hónapra húzza le a rolót.
Ugyanis a téli időszakban nem lesz értelme, hogy fűtsék egységeiket, amikor egyébként is alig van forgalmuk. Helyette elég áprilisban kinyitni, amikor már a fűtési számlák is alacsonyabbak.
Az ipartestületi elnök úgy látja: ahhoz, hogy az ágazat életben maradjon
feltétlenül szükség van állami segítségre.
(24.hu)