Korábban levélben fenyegették meg a tanárokat.
Felmentette pozíciójából a tankerület Dezsőfi Györgyöt, a miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesét, mert a szóbeli indoklás szerint élére állt a polgári engedetlenségnek, holott ezt vezető pozíciója miatt nem tehette volna meg.
Dezsőfi György a Telexnek elmondta: a tankerület igazgatója személyesen adott át neki egy határozatot, amiben az szerepelt, hogy
hétfőtől visszavonják az igazgatóhelyettesi megbízását.
Indoklás a levélben nem volt, csupán annyi, hogy azt három munkanapon belül írásban kérheti, amit a pedagógus már meg is tett.
A tankerület igazgatója szóban azt mondta Dezsőfinek, hogy a felmentésének az az oka, hogy
élére állt a polgári engedetlenségnek, holott ezt vezető beosztása miatt nem tehette volna meg.
Dezsőfi elmondta, hogy ő csak részt vett benne, és nem állt élére a tiltakozásnak. Számára a döntés azért is volt meglepő, mert az előző félévben is csatlakozott a polgári engedetlenséghez, akkor meg is kérdezte erről az iskola igazgatóját, aki azt mondta:
mindenkinek egyéni döntése, hogy részt vesz-e a munkabeszüntetésben.
Az iskola igazgatóhelyettese szerint menesztése nem áll arányban az elkövetett vétséggel. Ennek ellenére az iskolában szeretne maradni, mint matematika-fizika tanár, mert szeretik a gyerekek, kollégái. Mint mondta, mindenkit váratlanul ért a döntés és most emiatt több dolgot újra kell tervezni az iskolában.
Pilz Olivér, a gimnázium tanára a lapnak elmondta:
ők petíciót fognak aláírni, hogy helyezzék hatályon kívül az elmarasztaló határozatot, és jogi segítséget is igénybe fognak venni.
Az esettel kapcsolatban elmondta, hogy kijöttek a tankerülettől, összehívták azokat, akik részt vettek a polgári engedetlenségben, és mindenkinek kiosztottak egy levelet.
Ez volt az a levél, amiben a tankerület kirúgással fenyegeti a polgári engedetlenségben résztvevő tanárokat.
Mindezek mellett felszólítja őket, hogy tartózkodjanak a hasonló magatartástól a jövőben. Ezt a tankerületek azzal indokolták, hogy a gyerekek tanulni járnak az iskolába, az órák elmaradása viszont korlátozza a tanulók tankötelezettségének teljesítését.
A Tanítanék Mozgalom múlt hét pénteken javasolt gördülő polgári engedetlenséget. A tanárok a polgári engedetlenséggel
- munkakörülményeik javítását,
- egy jobb,
- szabadabb,
- demokratikusabb oktatási rendszert szeretnének kiharcolni.
Ezen a héten több iskolából is csatlakoztak tanárok a sztrájkhoz.
Korábban Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár levélben magyarázta el a pedagógus-szakszervezeteknek, hogy a polgári engedetlenséget „erkölcsileg aggályosnak” tartja, és a csatlakozó tanárok „rossz példát mutatnak a diákoknak”.
(telex.hu)
(Kiemelt kép: eszakhirnok.com)
Kaocsolódó:
https://nyugatifeny.hu/2022/09/09/hol-elunk-kemenyen-megfenyegettek-a-tanarokat-akik-reszt-vettek-a-polgari-engedetlensegben