Ezért érkeznek a gyanúsan horribilis számlák.
Megérkezett az ősz, és ezzel együtt a rezsiemelés utáni első számlák is bekerültek a postaládákba. Magyarok ezrei állnak tanácstalanul a drasztikus rezsinövelés miatt, és gondolkodnak azon, hogy vajon, hogyan fogják kifizetni a megemelt rezsiszámlákat.
A most érkező számlák horribilis összegeket mutatnak, van olyan pizzéria, ahol az eddigi 250-300.000 forint helyett
2.300.000 forintot
kell fizetni a gázért. Ez nem egyedi eset, többen számolnak be arról, hogy augusztusi fogyasztásukban nem jelenik meg rezsicsökkentett ár, már akár pár köbméterért piaci árat kér a szolgáltató.
A kormány rendeletéből az derül ki, hogy a fogyasztást havonta diktálóknál a gáz átlagfogyasztását nem azonos havi értékekkel számolják, hanem az időjáráshoz és az országos fogyasztáshoz igazítva. Ez azt jelenti, hogy januárban, a fűtési szezon közepén, több gázt lehet rezsicsökkentett áron használni, mint augusztusban.
Ebből jön ki az, hogy a nyári hónapokban havi 15 köbméter fogyasztható rezsicsökkentett áron, azon felül piaci árat kell fizetni.
A rendszer azonban tartalmaz egy
hatalmas igazságtalanságot,
ha egyik hónapban az akkorra meghatározott értéknél többet fogyasztunk, akkor a többletet a magas áron kell kifizetni, ha viszont kevesebbet, akkor
nem kompenzálják a különbözetet.
A szolgáltatók az alapján is különbséget tesznek, hogy a felhasználó mire használja a gázt, fűtésre, vízmelegítésre, főzésre vagy akár ezek kombinációjára.
Ezeket a fogyasztók valószínűleg évekkel ezelőtt jelentették be, és eddig semmi jelentőségük nem volt, most azonban már
megjelenik a súlyozási kulcs nevű szorzó.
Így azoknál, akik csak fűtésre használják a gázt, nyáron nulla köbméter a fogyasztási határértékük, tehát egy köbméter sem jár rezsicsökkentett áron.
A Telex egyik debreceni olvasója az évi 1729 köbméter rezsicsökkentett gázt sem kapja meg, ugyanis a tavalyi fogyasztását veszik alapul, ami
863 köbméter, csak addig biztosítják neki a rezsicsökkentett árat.
(via telex.hu)