A miniszter szerint „nem lehet tudni, mit hoz a jövő”.
A jövő záloga „cselekvőképességünk megőrzése”, mert csak a tanult, szakképzett ember képes gondoskodni önmagáról, szeretteiről és közösségéről — jelentette ki Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszter a Székesfehérvári Szakképzési Centrumban kedden.
Csák az országos szakképzési tanévnyitó ünnepségen a Kulturális és Innovációs Minisztériumot „a jövő képessége minisztériumának” titulálva kifejtette:
mivel nem lehet tudni, mit hoz a jövő, „egy dolgot tehetünk, arra készülünk, hogy a körülmények változni fognak”.
„Az okos ember mindig megpróbálja megőrizni a cselekvőképességét, ami nem más, mint testi, lelki és szellemi erőnk karbantartása, mindennek a záloga pedig a tanulás”
— mondta Csák.
Csák közölte, a szakképzési rendszert az elmúlt években a kormány azért alakította át gyökeresen, hogy olyan inspiráló, ihletet adó környezetet teremtsen, amely elősegíti a minél hatékonyabb tanulást és oktatást.
Hozzátette: a magyar állam mindenkinek ingyenesen biztosítja két szakma és egy szakképesítés megszerzését. Magyarországon 508 szakképzési intézmény működik, ahol több mint 250 ezer hallgató tanul — fűzte hozzá Csák.
A miniszter szavai szerint a kormány olyan rendszert hozott létre,
amely névtelenül követi minden egyes hallgató pályáját, azt, hogy hol dolgozik, mennyit keres és milyen további képzéseken vesz részt.
„Mindez abban segít, hogy a kormány szükség esetén rugalmasan átalakíthassa a tanrendet” — tette hozzá.
Csák fontosnak tartotta azt is, hogy a szakképzés és a gazdaság élő, szerves kapcsolatban legyen egymással, ezért indult el a duális képzés; jelenleg 181 szakma oktatása folyik, és 110 ezer hallgató kap ösztöndíjat.
(MTI)