Kiakadt a szakértő a gusztustalan húzáson, ami ráadásul jogsértő is.
Beszámoltunk róla, hogy a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban
5500 forintot
kell fizetni azért, ha egy hozzátartozó még az elszállítás előtt látni akarja elhunyt rokona holttestét.
Dr. Jávor László főigazgató megerősítette a hírt, és elmondta, hogy ez nem ütközik semmilyen szabályozásba.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) nem tartja elfogadhatónak a győri térítési díjat.
Dr. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő Facebook-oldalán reagált a hírre, ami szerinte egyáltalán nem jogszerű:
„Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) szerint nem etikus, de nem is szabályozott az az egyedi intézkedés, amit a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója vezetett be, mely szerint fizetni kell annak, aki a kórházban elhunyt hozzátartozóját látni kívánja.
A helyzet az az, hogy ezt sem tudja jól az OKFŐ, ez a kérdés igenis szabályozott, sokkal jobban, mint például az, hogy szedjen-e belépődíjat a kórház a látogatóktól, vagy fizetős legyen-e a mosdóhasználat.
Lássuk akkor az idevonatkozó szabályozásokat:
1. „Finanszírozott teljesítményként a finanszírozási szerződésben meghatározott és ténylegesen teljesített, a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vett olyan egészségügyi szolgáltatás számolható el, amelynek megtérítésére más nem köteles, vagy nem kötelezhető.”- neak, gov . hu Az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott egészségügyi szolgáltatás díjának elszámolása
2. „Az aktív fekvőbeteg-ellátási intézményben az elhunyt betegek finanszírozása 0,80000 HBCs súlyszámnál nem lehet kevesebb, függetlenül az ápolási időtől és a HBCs csoporttól.” – 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet
Azaz az elhunyt beteg megtekintése igenis a közfinanszírozott tevékenységek közé tartozik, hiszen a beteg egészségügyi tevékenység közben halt meg, így a NEAK finanszírozást a kórház megkapja.
A NEAK finanszírozásban pedig, az elő-, illetve az utókezelés is beletartozik, jelen esetben a sajnos itt az utókezelés a boncmesteri szolgáltatások,ezek közül is a beteg megtekintését jelenti.
Különösen furcsa a dolog, hiszen a kórház akkor is kap NEAK finanszírozást, ha az elhunytat nem kezelte, csak például a mentő oda beszállította. (Ne nyissuk ki, hogy a NEAK finanszírozás mire elég, ezt a kérdést nem a betegen, vagy a hozzátartozóján kell leverni.)
Ennek tekintetében kíváncsian várom, hogy a jelzett igazgató meddig marad a hivatalában, valamint a Magyar Orvosi Kamara Országos Etikai Bizottsága indít-e hivatalból etikai vizsgálatot, hiszen azon hozzátartozók aljas megsarcolása, akik éppen a legnagyobb fájdalmukat élik át mélyen etikátlan, és ezt talán még az Országos Etikai Bizottságban is érzik.
És persze várom az olyan gittegylet megszólalását is, mint a kormányzati érdekeket lelkesen kiszolgáló Kórházszövetség”.