Baj van.
A héten többször is volt olyan nap, amikor 400 forintnál többe került egy euró. Márciusban, hasonló helyzetben Varga Mihály pénzügyminiszter azt mondta: a forint a brüsszeli szankciók áldozata — számolt be róla a 444.hu „Mi az ábra?” sorozatában.
A lap rámutat, hogy a környező uniós országok valutái sem gyengültek annyira, mint a magyar fizetőeszköz.
Május végén 14 százalékkal több forintba került egy euró, mint egy évvel korábban.
A lengyel zlotynál csak 2 százalékos volt a növekedés, a román lejnél és a horvát kunánál pedig az 1 százalékot sem érte el. Utóbbi kettő árfolyama az elmúlt években végig közelebb volt az euróhoz.
Hozzáteszik, a cseh korona végképp kilóg a sorból, még javítani is tudott az egy évvel ezelőtti árfolyamhoz képest.
A Bankmonitor számításai szerint
idén 150 ezer forinttal többe kerülhet a nyaralás egy háromtagú család számára, mint tavaly.
A növekedés 60 százalékban a forint gyengülésének tudható be.
Ha egyszer vége lesz a hitelmoratóriumnak, aggódhatnak majd a változó kamatozású forinthitelesek százezrei is: a jegybank töretlenül emeli a kamatokat az infláció miatt, ami részben a gyenge forintnak tudható be.
A lap megjegyzi, hogy a gyenge forint, többek közt az exportra gyártó külföldi nagyvállalatoknak „jó”, például az autógyáraknak, amelyek a forint gyengülésével csökkenthetik magyarországi kiadásaikat. Gulyás Gergely miniszter a pénteki kormányinfón azt mondta,
„a kormánynak lehet abban felelőssége, ha ez felelősségi kérdés, hogy tíz év alatt évente körülbelül egy százalékkal gyengült a forint az euróhoz képest (…) exportvezérelt gazdaságunk van, ez szerintem egyáltalán nem baj.
Többnyire a régió valutáival azonos irányba történt,
mértékét tekintve volt valamivel nagyobb, de nem drámai a különbség, és egyértelműen a háborúnak köszönhető”
— tette hozzá a miniszter, értékelve a forint jelenlegi mélyrepülését.
A gyenge forinttal jól jár a turizmus élénkülése is, mert Magyarország olcsó célpont lesz, és végső soron a kormány is örülhet, hiszen a gyenge forint inflációt okoz, így nő az állam áfabevétele, ami a 2023-as költségvetésben a legnagyobb betervezett tétel.
(via, 444.hu)
Kapcsolódó:
https://nyugatifeny.hu/2022/06/17/gulyas-gergelyt-eloben-megkerdeztek-mi-a-velemenye-a-forint-arfolyamarol-a-valasz-tobb-mint-nevetseges