Orbán volt az első európai vezető, akit a sajtószabadság ellenségei közé soroltak.
Ma van a sajtószabadság világnapja, ebből az alkalomból hozták nyilvánosságra a világ 180 országát a sajtószabadság szempontjából rangsoroló RSF sajtószabadság-indexének friss eredményeit. Ennek középmezőnyében, a 85. helyen végzett Magyarország, ami az uniós tagállamok közül
a 3. legrosszabb helyezésnek számít.
A sajtószabadság világnapján, május 3-án, azaz ma megjelent a párizsi központú nemzetközi médiaszervezet, a Riporterek Határok Nélkül (RSF / Riporters Without Borders) 2002 óta elkészülő, a médiaszabadság helyzetét a világ 180 országában bemutató friss indexe.
Az RSF friss beszámolója a legaggasztóbb jelenségek közé sorolja Európában:
- a média ellenőrzés alatt tartását,
- az erősödő ellenségességet az újságírók irányában,
- és Görögország mélyrepülését.
A térképekkel és elemzésekkel teli jelentéshez kapcsolódó kutatás módszerén idén az előző évhez képest némiképp változtattak, egyes országokat 5 kritérium szerint osztályoztak,
- a politikai,
- a gazdasági,
- a szociális-kulturális,
- a jogi környezet és a biztonság szempontjából.
Minden ország az egyes kategóriákban 0-tól 100 pontig osztályozható, az öt pontszám átlaga adja ki a végeredményt – közölte az RSF.
A jelentés szerint általános aggodalomra ad okot, hogy kettős polarizálódás figyelhető meg a média világában, melyet csak erősít az információs káosz. A média polarizáltsága törésvonalakat okoz az országokon belül, az államok közt pedig növeli a megosztottságot
– emelte ki az Euronews az RSF jelentésének készítőinek összefoglalójából.
„A demokratikus társadalmakban fokozza a megosztottságot az amerikai Fox News mintájára kiépülő véleménymédia és a dezinformációs csatornák elbagatellizálása. Mindezt erősíti a közösségi média. Nemzetközi szinten gyengíti a demokráciákat az asszimmetria a nyílt társadalmak és a zsarnoki rezsimek közt. Ez utóbbiakra jellemző, hogy
ellenőrzés alatt tartják a médiát és felületeiket, miközben propagandaháborút folytatnak”
– idézi az RSF-et az Euronews.
Európa továbbra is a legjobban teljesítők közt szerepel. A 10 ország közül, ahol a leginkább garantált a sajtószabadság, 8 európai. Norvégia, Dánia, Svédország, Észtország, Finnország, Írország, Portugália és Litvánia mind magasabb pontszámot kapott mint 84. Ebből a csoportból Észtország és Litvánia elsőként szerepel a top 10-ből – írja az Euronews.
A 2022-es rangsorban három fő tendencia is megfigyelhető. Az egyik, hogy
visszatértek az újságíró-gyilkosságok,
néha még az európai nagyvárosokban is. 2021. április 4-én például fényes nappal gyilkolták meg Giorgos Karaïvaz görög bűnügyi újságírót, Athén külvárosában lévő otthona előtt, mikor épp munkából tért haza.
Másodrészt általánosságban több ellenérzéssel találkoznak munkavégzés során az újságírók – mondja el Pavol Szalai, az RSF irodavezetője.
Az újságírókkal szembeni ellenséges érzés is növekszik, és főleg a demonstrációkon jelenik meg. Emellett megfigyelhetünk médiaellenes, keményebb intézkedéseket például Lengyelországban, Magyarországon és Görögországban – emelte ki a harmadik fő tendenciát Pavol Szalai.
Magyarország a 85. a RSF rangsorában, az afrikai Guinea után, és Izrael előtt.
Két uniós tagállamban rosszabb a helyzet a jelentés szerint Bulgáriában (91.) és Görögországban, ez utóbbi a legjobb 100-ból is kiesett (108. hely).
Magyarország a 85 .helyen az RSF sajtószabadság indexében:
A magyar helyzet a gazdasági környezet szempontjából nagyon súlyos az RSF értékelése alapján. A politikai környezet nehéz, a jogi, és a szociális-kulturális pedig problémás.
Tavaly júliusban
Orbán Viktort a sajtószabadság ellenségei közé sorolta az RSF.
Ezzel a magyar miniszterelnök volt az első európai vezető, aki felkerült erre a listára.
A sajtószabadság-jelentés részletesen ITT érhető el.
(via, euronews.com / media1.hu)