Orbánék egy év alatt hatszor hivatkoztak kibertámadásra, a rendőrség egy vizsgált esetben sem talált tettest

Nem áll módukban információt adni.

Napra pontosan egy éve, 2021. április 30-án az operatív törzs szerint túlterheléses támadás érte az oltási időpont foglalásához szükséges informatikai rendszert. A koronavírus-járvány első bő egy éve alatt az volt a hatodik alkalom, hogy a kormány kibertámadásra hivatkozott egy-egy állami weboldal vagy informatikai rendszer elérhetetlenné válása után — írja a Telex. Ezekről az esetekről van szó:

  • 2020. március 16.: támadás a koronavirus.gov.hu ellen,
  • 2020. november 13.: támadás a koronavirus.gov.hu ellen,
  • 2021. január 26.: támadás a kormányzati és közigazgatási ügyintézési portálok ellen,
  • 2021. február 19.: támadás az oltási regisztrációnak és a konzultációnak otthon adó oldal, a koronavírusról szóló tájékoztató oldal valamint a kormany.hu ellen,
  • 2021. március 26.: támadás a vakcinaregisztrációt ellenőrző oldal ellen,
  • 2021. április 30.: támadás az időpontfoglaláshoz szükséges informatikai rendszer ellen.

Mivel ezek az esetek több alkalommal is olyan időpontra estek, amikor épp nagy természetes terhelést – azaz sok állampolgár látogatását – kellett volna állnia az érintett oldalaknak, a leállások nagy fennakadást okoztak. Ezért a lap még akkor elküldte egy csokorban mind a hat általuk összegyűjtött ügyet a rendőrségnek, hogy arról érdeklődjenek, történt-e ezekben feljelentés; ha igen,

indult-e nyomozás, és annak mi lett az eredménye.

A rendőrség tíz nappal későbbi válaszában azt írta, hogy kijelenthető, hogy történt támadás, de mivel folyamatban lévő ügyekről volt szó, részleteket nem közölt.

Most, egy év elteltével újra érdeklődtek, hogy mire jutott a rendőrség ezekben az ügyekben. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) válasza szerint a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) mindegyik ügyben információs rendszer vagy adat megsértése bűntett miatt folytatott nyomozást, és

a „felsorolt eljárásokat a KR NNI – mivel az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható – felfüggesztette”.

Mint kiderült más ügyekben még nyomoznak. A fenti ügyeken kívül három azóta történt, nagyobb figyelmet kapott ügy állásáról is érdeklődött a lap:

  • 2021. szeptember 18-án támadás érte az ellenzéki előválasztás informatikai rendszerét. Ez az ügy annyiban kakukktojás, hogy arról az esetről egy független szakértői vizsgálat már akkor megállapította, hogy valóban történt támadás.
  • 2022. március 29-én támadás érte többek között a kormányközeli Mediaworks médiavállalat több oldalát, a cég a hírek szerint feljelentést tett.
  • 2022. április 14-én, a tesztüzem idején leállt az iskolai kompetenciamérő informatikai rendszer, az Oktatási Hivatal szerint az üzemzavart az okozta, hogy több túlterheléses támadás is érte a rendszert.

Az iskolai kompetenciamérés leállásával kapcsolatban eddig csak annyit lehetett tudni, hogy az Oktatási Hivatal bejelentette a történteket a Nemzeti Kibervédelmi Intézetnek (NKI), de azt nem, hogy feljelentés egyáltalán történt-e. A lap erre vonatkozó kérdésükre sem az Oktatási Hivatal (OH), sem az Emberi Erőforrások minisztériuma

nem reagált,

ahogy arra sem, hogy az egy héttel későbbi, már az éles üzem alatti leállás is támadás miatt történt-e. Ekkor az Oktatási Hivatal csak annyit közölt, hogy felülvizsgálják a kompetenciamérésen jelentkezett informatikai problémákat. A Telex az NKI-t is megkereste, és a szervezet a bejelentés tényét megerősítette, de mivel „a bejelentett incidensről zárt kezelésű technológiai naplót vezet, így a megtett intézkedésről, annak eredményéről nem áll módunkban információt adni” – írták.

A rendőrség most a Telexnek azt írta, hogy mindhárom ügyben

„Jelenleg is folyamatban vannak a nyomozások. A folyamatban lévő eljárások érdekeire tekintettel bővebb információt nem adunk”.

— közölték.

(via, telex.hu)

Kapcsolódó:

https://nyugatifeny.hu/2022/04/13/dagad-a-botrany-nyomozast-rendeltek-el-a-magyar-kulugy-elleni-orosz-hekkertamadasok-ugyeben

Valódi Hírek