Az Isten pénzét is agymosásra költötték. Pontosabban a miénket.
Listaáron számolva az ellenzékhez képest nyolcszoros túlerővel és a törvényi előírásokat közel háromszorosan túlköltve zajlott a Fidesz érdekében a plakátkampány márciusban – írja közös elemzésében a K-Monitor, a Political Capital és a Transparency International.
Az elemzés szerint a Fidesz, a kormány és a CÖF összesen
3,09 milliárd forintot
költött 12 171 darab plakátra, míg az ellenzéki összefogásnak
390 millió forintja
volt 1564 plakátra.
A kormányoldal költéséből 1,427 milliárd forintot költött a Fidesz, 1,036 milliárdot a kormány a „lakosságot tájékoztató kampányára”, a Civil Összefogás Fórum pedig 633 millióból hirdette a Gyurcsány Show-t.
Ebből már a Fidesz önálló költése is
túllépte a törvényileg megengedett 1,177 milliárd forintot.
Ráadásul ez az összeg nem a plakátokra, hanem az összes kampányeszközre szól, a kampány hivatalos kezdetétől (február 12-től) ennyit lehetett volna hivatalosan költeni a kampányra. Vagyis a Fidesz nyilván jóval túllépte a hivatalos keretet.
A K-Monitor, a TI és a Political Capital azt írja, a most közreadott gyorsjelentés egyszerre két korrupciós kockázatot is igazol.
- Egyrészt azt, hogy az álcivil CÖF-féle kampány-munkamegosztás és a Fidesz üzeneteit népszerűsítő kormánypropaganda formájában a vonatkozó törvények rendelkezéseinek a megtartása mellett is következmények nélkül lehet tisztességtelen választási kampányt folytatni.
- Másrészt azt, hogy pártként a Fidesz a saját plakátkampányával bármiféle komolyabb kockázat nélkül megszegheti a kampányköltési plafonra vonatkozó előírásokat, legfeljebb büntetést kell fizetnie.
„Ha Magyarország olyan működőképes jogállam lenne, ahol a politikafinanszírozás és a kampányköltések ellenőrzésére rendelt államhatalmi szervezetek ellátnák a feladataikat, akkor erre a jelentésre semmi szükség nem lenne.
Optimális körülmények között az Állami Számvevőszék kérlelhetetlen szigorral vizsgálná az összes párt kampánykiadásait, és kemény szankciókkal sújtaná a szabálytalankodókat, ezen kívül nyilvánosak lennének a pártok bevételei és kiadásai is.”
– írja a három szervezet.
További részletek >>ERRE<<.
(címlapfotó: Népszava)