Padlóburkolás járólappal vagy csempével
Mindannyiunkkal előfordult már, hogy otthonunkat túl lelakottnak, réginek vagy egyszerűen csak elhasználtnak találtuk és lakásfelújítás mellett döntöttünk. Egy lakásfelújításnak pedig szinte elengedhetetlen része a fal- és/vagy a padló újraburkolása. De mégis melyik burkolatot válasszuk? A laminált padlót? Esetleg a csempét?
A megfelelő burkolólap kiválasztása
A burkolólap megvásárlása során számtalan dologra kell odafigyelnünk. Egy fal- vagy padlóburkolás több különböző kritériumnak kell, hogy megfeleljen, így mielőtt hozzálátnánk, érdemes minél jobban tájékozódnunk az adott témában. A Cemix kiváló minőségű hidegburkolati kiegészítői által igazán minőségi munkát tudunk végezni. Amennyiben pedig úgy érezzük, hogy nem igazán vagyunk jártasak a kérdésben, tanácsos szakemberek segítségét kérnünk.
A lapok helyének meghatározása
Mindenekelőtt határozzuk meg, hogy pontosan hová szeretnénk helyezni a lapokat. Nem mindegy ugyanis, hogy kül- vagy beltéri használatra szánjuk azokat. Ennek fényében leszünk képesek eldönteni, hogy a fagyállóság, esetleg a kopás- és karcállóság, vagy a külső játszik fontosabb szerepet. Nem elhanyagolható szempont, hogy a falburkoló lapok jóval törékenyebbek, vékonyabbak és kevésbé kopásállók, mint a padlóburkoló lapok.
A hidegburkolat lehetséges fajtái
A következő szintén fontos szempont a lapok típusa.
1. Égetett kerámialapok
A mázas kerámialapok a legnépszerűbb és egyben a leggyakoribb burkolólapok. Agyagból és egyéb, a természetben előforduló anyagokból állnak. Az égetett kerámialapok felületét általában ráégetett mázanyagokkal teszik vízhatlanná és ellenállóbbá.
2. Greslap
A greslapok préseléssel készülnek, hatalmas nyomással sajtolt alapanyagból. Rendkívül alacsony a vízfelvételük. Csiszolt kivitelezésükben nagyon hasonlítanak a kőhöz. Az egyik legstabilabb burkolatról van szó, ezen kívül fagyállók és kopásállók, ezért igen közkedveltek a bevásárlóközpontok, illetve irodaházak burkolásánál.
3. Üvegmozaik
Az üvegmozaik 30×30 centiméteres apró kis kockákból tevődik össze. Általában egy hálóra vagy papírra van felragasztva. Ha burkolást végzünk ezeket a lapokat kell felhelyezni a kiválasztott felületre. Ehhez speciális – fehér színben kapható – ragasztót kell használnunk.
4. Márvány és mészkő
Végül, de nem utolsó sorban nézzük mészkőt, ami egy puha ásványkőzet. Annak ellenére, hogy viszonylag egyszerű a karbantartása, rendszeresen kell ápolni. A savas anyagok, mint például a vízkőoldók, az ecetsav vagy a nikotin könnyedén felmarhatják. A lehető legkülönbözőbb színekben kapható és esztétikai szempontból rendkívül elegáns megjelenést nyújt.
A lapok típusa mellett természetesen azoknak a mérete sem elhanyagolható szempont. A 20×20 centiméternél kisebb lapokat kisméretű lapokként tartjuk számon, míg az ennél nagyobbak nagyméretű termékeknek számítanak.