Új szociálpolitikát ígér az ellenzék.
Egyre több részlet derül ki a Márki-Zay Péter vezetésével felállított szakértői kormány tervezett intézkedéseiről. A részletekről a Telex-nek adott interjút Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki pártszövetség szociális és esélyegyenlőségi programfelelőse.
Egy esetleges kormányváltás esetén az ellenzék ígéretet tett többek között
a családi pótlék összegének megduplázására és bevezetnék a létminimum szintjéhez igazított garantált minimumjövedelmet is.
Az ellenzéki pártok 2021 januárjában közösen kezdték meg a szakpolitikai egyeztetéseket, és bár voltak vitás kérdések, minden ellenzéki szereplő egyetért abban, hogy
szakpolitikai fordulatra van szükség.
Ha az ellenzék áprilisban megnyerné a választást, az alábbi szociálpolitikai intézkedéseket hajtaná végre kormányprogramjában:
- Duplájára emelnék a családi pótlék összegét
- Bevezetnék a szociális minimum intézményét (garantált minimumjövedelem-program)
- Kiterjesztenék a települési támogatásokat és az önkormányzati segélyezést
- Szociális bérlakás programot dolgoznának ki
- Bővítenék a közgyógyellátási keretet
- Visszahoznák a 2015-ben leépített lakásfenntartási támogatást és az adósságkezelési szolgáltatást is.
- „Jelentős mértékben” megemelnék a szociális dolgozók fizetését.
- Több szociális segítséget nyújtanának a rászorulóknak és a fogyatékkal élőknek
- Nagyobb figyelmet fordítanának az esélyegyenlőség és a női egyenjogúság kérdésére
A családtámogatási rendszert és a rezsicsökkentés intézményét az egyesült ellenzék megtartaná programjában, viszont ezeket a támogatásokat „kinyitnák lefelé” is, hogy valóban a rászorulók kapjanak segítséget.
Márki Zay Péter elfogadtatta az ellenzéki pártokkal azt a kitételt is, hogy
a program nem tartalmazhat adóemelést.
Az ellenzéki célkitűzések között van, hogy 2 millió embert emelnének ki a szegénységből.
Kanász-Nagy mindenek előtt világossá tette:
„Szociális válság van Magyarországon”,
ezért a garantált bérminimum program nagy segítség lehet a szegényebb rétegek felzárkóztatására. Kanász-Nagy Máté felhívja a figyelmet Eurostat adataira, miszerint a szegénységnek és társadalmi kirekesztődésnek kitettek aránya közel 20 százalék Magyarországon.
„Egy kormányváltás esetén teljesen új alapokra kell helyezzük a társadalompolitikát. A mi alapvetésünk az, hogy senki ne éljen a létminimum alatt, ehhez megnéztük mire van szükség, és a legegyszerűbben úgy lehet elérni, hogy bevezetünk egy garantált minimumjövedelem programot, ezt neveztük el szociális minimumnak.
Létminimum alatt azok élnek, akik esetében az egy főre jutó háztartási jövedelem nagyjából 100 ezer forint, két fős háztartás esetén pedig kb. 150-170 ezer. A szociális minimum összege teljesen azonos lesz ezekkel a számokkal”.
–fejtette ki Kanász-Nagy a tervezett intézkedéssel kapcsolatban, ami a svéd modellt importálná Magyarországra.
Az ellenzéki pártok a továbbiakban közösen egyeztetnek a program részleteiről és kidolgozásáról. Márki-Zay Péter korábban úgy fogalmazott,
„előbb a medvét kell elejteni”
és utána lehet vitákat folytatni a konkrét intézkedésekről és programpontokról.
Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje egy szekértői kormány felállítását tervezi, aminek kampányában hangot is adott. Részletes programismertetést csak a választások megnyerését követően ígér Márki-Zay, aki szerint nem érdemes a kampányban a részletekbe belemenni, mert eltereli a figyelmet
„hazánk 1000 éves történelmének legkorruptabb kormányáról”.
(via, Telex)