Itt a vége: Az OLAF kiadta a teljes Elios-jelentést, 43 millió euró kár érte az adófizetőket

Az évtized egyik legnagyobb botránya, a miniszterelnök veje is érintett.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az Eleven Gyál nevű civil szervezetet képviselve kiperelte és honlapján közzétette a korábban Tiborcz István tulajdonában lévő, mára megszüntetett Elios Zrt. közvilágítási beruházásaival kapcsolatos visszaéléseket feltáró európai uniós vizsgálati jelentést.

A 2014-ig Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Elios Zrt. 2010 után több település közvilágításának korszerűsítését végezte, de a sok minőségi kifogás mellett felmerült az is, hogy

  • a közbeszerzési eljárások irányítottak voltak,
  • a kiírók és a pályázók között személyi összefonódásokat tapasztaltak.

A korszerűsítéshez uniós pénzeket is igénybe vettek, ezért az EU Csalásellenes Hivatala (OLAF) nyomozást indított. Az OLAF a 35 vizsgált pályázatból 17-nél állapította meg, hogy

szervezett csalási mechanizmust

építettek ki a pályázatok kiírásánál.

Az OLAF elküldte a magyar hatóságoknak a jelentést, Magyarországon azonban semmilyen büntetőjogi felelősségre vonás nem történt, a 13 milliárd forintos EU-s hozzájárulásról pedig lemondott a kormány.

Az OLAF jelentését a magyar hatóságok tétlensége ellenére a Hivatal nem hozta nyilvánosságra, mivel szerintük a jelentés nyilvánosságra hozatala sértené a vizsgálat céljait.

Az Eleven Gyál civil csoport ez után kereste meg a TASZ-t, hogy jogi úton kényszerítsék ki az OLAF jelentésének nyilvánosságát. A civil csoport a TASZ segítségével először az OLAF-ot felügyelő Európai Bizottságtól kérte a jelentés kiadását.

Ez nem járt eredménnyel, így az Eleven Gyál beperelte az Európai Bizottságot az Európai Unió Törvényszékén, és elérte, hogy a Törvényszék megsemmisítse azt a határozatot, ami megtagadta a hozzáférést a vizsgálati jelentéshez.

Az OLAF február 3-án eleget tett a Törvényszék döntésének, és elküldte a vizsgálati jelentést.

Pásztor Emese, a TASZ Politikai Szabadságjogi Projektjének vezetője reményét fejezte ki, hogy a több mint 130 oldalas dokumentum alapján

„az oknyomozó újságírók végre megkezdhetik azt a munkát, ami fényt derít a visszaélések részleteire. A nyilvánosságnak joga van ahhoz, hogy tisztán lásson.”

A TASZ azt sem zárta ki, hogy a tágan értelmezett kitakarási lehetőség – az OLAF a tavaly végelszámolással megszüntetett Elios nevét is eltüntette a dokumentumból üzleti érdekek védelmére hivatkozva – miatt akár további jogi lépésekre is sor kerül.

A jelentés teljes szövege pdf formátumban >>itt érhető el<<.

(via telex.hu)