Kemény kritikát fogalmazott meg.
Timothy Garton Ash, az Oxfordi Egyetem történész professzora szerint a nyugati világ rövidlátó, sőt, egyenesen kontraproduktív politikát folytat, amiért a lengyel, valamint a magyar kormányt igyekszik megbékíteni az Európai Unióval. A kommunista rezsimek és a rendszerváltás kutatójaként ismert, a szólásszabadság védelmezőjeként elhíresült oktató szerint
a két ország a legrosszabb esetben kiléphet az EU-ból.
Kiemelte, hogy a két ország lakosságának többsége kitart az uniós tagság mellett. Magyarországon szerinte még Lengyelországnál is súlyosabb az eset, ugyanis véleménye szerint egyáltalán
nem beszélhetünk demokráciáról
az előbbi esetében. A magyar rendszert hibridnek nevezte, ami a jogállamiság és a tekintélyuralom között félúton helyezkedik el. Joe Biden, az Amerikai Egyesült Államok elnöke kizárólag a magyar kormány képviselőit nem hívta meg a washingtoni demokráciacsúcsra az uniós tagállamok közül, és Ash szerint jól tette.
A történész azt várja az új német kormánytól, hogy világosan fog kommunikálni a magyar kormányzattal. Szerinte az Uniónak lépnie kell, és érvényesítenie kell a jogállamisági rendszerét. Ha nem teszi, a lengyel kormánypárt alááshatja az igazságszolgáltatás rendszerét, ezzel a demokráciát is veszélyeztetve.
A professzor
azt várja, hogy a politika ismét közelebb kerüljön az emberekhez.
A hatalmon lévő elitek sokszor szűk látókörűek, és ez a demagógia térnyeréséhez vezet szerinte. A legnagyobb problémának azt látja, hogy a pénz és a politika egyre jobban összefonódik, és nagyvállalati oligarchia jön létre. Szerinte ezen mindenképpen változtatni kell.
(Népszava/Spiegel)
(Címlapfotó: AFP)