A végbélrepedésről dióhéjban

A végbélrepedés egy rendkívül fájdalmas betegség, amely sok, szenvedésben eltöltött órát okozhat.

Sokan összetévesztik az aranyérrel, pedig a szúró fájdalom igencsak jellegzetes kórtünet. Emellett vérzés, váladékozás jelentkezik, amelyek gyanússá teszik a helyzetet.

A hangsúly a tünetek közül az éles fájdalmon van, ez jelzi egyértelműen a bajt. A kezeletlen végbélrepedés sipolyhoz, tályoghoz vezethet, ami már komolyan veszélyezteti az egészséget és a mindennapokat. Az aranyeres tünetek esetén is nagy döntés orvoshoz fordulni, a szúró fájdalom után azonban nem szabad halogatni.

A székrekedésben vagy a sokáig tartó hasmenésben szenvedők között gyakori ez a betegség. Székrekedés esetén a kemény székletet csak nehezen lehet kipréselni, az erőlködés az aranyereket is előhívja, de a végbélrepedést is, hiszen sérülhet a bél nyálkahártyája. Ezenkívül a végbél folyamatos, görcsös szorítása – ami többnyire tudattalan megnyilvánulása a stressznek – okozhatja a bélfal repedését. Ennek ellentéte, a hasmenés viszont pont a savasságával, a nagy erővel kirobbanó széklettel tehet kárt a végbél falában.

A végbélrepedés kezelése

A kezelés akkor lesz hatásos, ha az okokat szüntetjük meg. Mivel a stressz szinte minden embernél jelen van, így nagyon fontos a tudatos életmódváltás, amelyben nem csak a rostdús táplálkozás, folyadékfogyasztás, kímélő élelmiszerek fogyasztása játszik szerepet, hanem a meditáció, a rendszeres testmozgás is. A rossz székelési reflexeket a biofeedback tréning nagy hatékonysággal tudja javítani.

Ez persze nem minden esetben oldja meg a problémát. Ilyenkor van lehetőség gyógyszeres kezelésre. A kenőcsök, kúpok közvetlenül az érintett területen fejtik ki hatásukat. Csökkentik a gyulladást, javítják a keringést. Lehet szó még botoxinjekcióról is, ami ugyan drasztikusan hangzik, de szélsőséges görcs esetén azonnali javulást eredményez.

Végső esetben marad a műtét, amely egy gyors beavatkozás, nem igényel hosszas kórházi tartózkodást. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban erre is van megoldás, hiszen a jól felkészült orvosok egyéni terápiát állítanak össze minden betegnek. Ilyenkor sor kerühetl a záróizom bemetszésére, ami egy végleges megoldás a görcsös szorításra. Vagy csak a megvastagodott heget kell eltávolítani a bélszövetről. Ezt minden esetben a proktológus dönti el.

Utógondozás

Akinek egyszer már meggyűlt a baja a végbelével, igyekszik odafigyelni. Növényi rostban gazdag élelmiszerek után nyúl a boltban, sok zöldséget, gyümölcsöt fogyaszt, beiktatja a magvakat is az étrendjébe. Több folyadékot iszik, amelyben nem kap helyet az alkohol. A csípős paprika, chili, bors sem lesz már a tányér vendége. Emellett igyekszik kialakítani egy napi székelési rutint, valamint lehetetlen küldetésként próbálja csökkenteni a stresszt. Ezek ugyan nagyon általános dolognak tűnnek, de a tapasztalatok szerint a belső munka sokat segít. A nagy többségnek sikerül, szóval ha jön a fájdalom, semmi pánik, irány a proktológia!