Fellázadhatnak a munkaviszonyok miatt.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma tájékoztatta a Népszavát a 2020/2021-es tanévben frissen elhelyezkedő, pályakezdő pedagógusok számáról. A tárca közlése alapján nagyságrendileg 2100 pedagógus helyezkedett el a közoktatási és köznevelési intézményekben.
A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke, Totyik Tamás lesújtónak nevezte az adatokat. A 2018/2019-es tanévben a magyar egyetemeken 8026-an szereztek diplomát pedagógusképzésen, és kicsivel több mint 6000-ren helyezkedtek el.
A jelenlegi adatok rámutatnak, hogy
folyamatosan csökken a frissen elhelyezkedő pedagógusok száma.
A diplomát szerzettek és frissen elhelyezkedők száma közti különbség arra utal, hogy sokan a végzettség megszerzését követően el sem helyezkednek a szakmájukban.
Totyik egy korábbi interjúban már felhívta a figyelmet a pedagógusszakmában tapasztalható áldatlan állapotokra. „Jelenleg tizenkétezer főállású pedagógus, egyéb dolgozó hiányzik a közoktatásból, de a nyugdíjazások és a pályaelhagyás miatt a mostani 146 ezres létszám a következő öt évben körülbelül 22 ezer fővel fog csökkenni.
Miért is lenne vonzó nettó 150 ezer forint egy fiatal számára?„
— tette fel a költői kérdést a PSZ alelnöke.
Orbán Viktor a mai rádióinterjúban bejelentette, komolyabb bérrendezésre csak 2023-ban van esély, azonban a választási ígérgetések közepette 10%-os béremelést lengetett be 2022. január 1-jére. Kérdés, hogy vannak-e még olyanok, akik számára nem nyilvánvaló, hogy
az osztogatás alamizsna Orbán hatalomban maradásáért.
(Index/Nyugati Fény)