Az uniós tényfeltáró delegációnak nagyon nem tetszett, amit Magyarországon talált

Ezért iszkolt előlük Orbán.

Nincs arra érdemi biztosíték, hogy Magyarországon átlátható módon költenék el az uniós forrásokat — mondta Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament LIBE-bizottságának vezetője sajtótájékoztatón pénteken.

Mint ismert, a delegáció szerdán érkezett meg Budapestre, Orbán Viktor kitért az egyeztetés elől. A delegáció azonban Varga Judit igazságügyi miniszterrel és Pintér Sándor belügyminiszterrel találkozhatott, de találkoztak Gyurcsány Ferenccel, illetve újságírókkal, művészekkel és bírókkal is.

A látogatás célja az volt, hogy felmérjék, mennyire szabad a sajtó és a tudományos élet szabadsága, mennyire biztosítottak a kisebbségek jogai és a jogállami környezet.

Az EP-delegáció úgy véli, a 2018-as Sargentini-jelentés óta — amely nyomán a hetedik cikkely szerinti eljárás Magyarország ellen elindult — csak romlott a helyzet a fenti kérdésekben.

Delbos-Corfield elmondta, több mint 100 emberrel beszélgettek, ezek a beszélgetések pedig segítenek

„árnyalt képet kialakítani arról, hogy mi történik Magyarországon a jogállamisággal és annak különböző megnyilvánulási formáival”

— fogalmazott. A képviselő szerint a Kúrián és az Alkotmánybíróságon

nem igazán sikerült megtalálni a közös hangot

a beszélgetőpartnerekkel, és

„volt olyan médiaszereplő, aki beszélgetés helyett egyszerűen csak egy viccnek nevezett minket, és távozott”.

— mondta. A Kúrián volt a legrosszabb a helyzet, ott kétszer is a bíróság megsértésével vádolták a delegációt.

„A politikus úgy ítélte meg, hogy az egyik bíró kvázi viccelve vádolta meg őket a bíróság megsértésével az általuk feltett egyes kérdések miatt. Azt mondta, hogy ha a tárgyalóteremben lennének, már megbüntette volta a bizottság tagjait, és azt is kilátásba helyezte, hogy elhagyja a szobát”

— írta erről az Euronews.

A kormány képviselőivel tartott megbeszélésen elmondása szerint nem került szóba a melegellenes törvény, a Pegasus-botrányról viszont beszéltek.

„Varga Judit szerint a parlamentnek erről küldtek információkat, de nem tud többet erről nekünk nyilatkozni, és egyébként is az adatvédelmi hatóságok kezében van az ügy”

— mondta, hozzátéve, hogy ezzel az üggyel még biztosan foglalkoznia kell az EP-nek.

A médiapluralizmusról is vizsgálódtak, ezzel kapcsolatban a zöldpárti képviselő úgy fogalmazott:

„(…) rákérdeztünk arra, hogy a közszolgálati médiában, az állami médiában fontos közéleti szereplők egyáltalán nem jutnak szóhoz, azt válaszolta a Médiatanács, hogy nem az ő feladatuk, hogy biztosítsák azt, hogy mindenki egyenlő arányban jusson szóhoz a közmédiában.”

A delegáció arra jutott, hogy 2018 óta csak

tovább romlott a jogállamiság helyzete Magyarországon.

Szerintük aggodalomra ad okot a közpénzek elköltése, a vagyonkezelő alapítványok létrejötte, de a veszélyhelyzet folyamatos fenntartása is.

„Elkerülhetetlen a transzparencia, de nem kaptunk érdemi garanciát erre, így ez továbbra is aggaszt minket”

— mondta.

(Euronews/Telex nyomán)

 

Valódi Hírek