Az ellenzéki miniszterelnök-jelöltekkel viszont megállapodtak.
Az ADOM Diákmozgalom szerdán délelőtt egyeztetett az ellenzéki miniszterelnök-jelöltekkel a mozgalom 12 pontjáról, amit az oktatáspolitika fejlesztése érdekében állítottak össze.
„Nagy örömünkre szolgált, hogy ugyan a jelenlévők kampánya szoros napirendet diktált, mégis időt tudtak szentelni a diákság és az oktatás ügyére. Pozitív csalódás volt, hogy a jelöltek és a delegáltak elég fontosnak tartották a szakmai szervezetekkel való egyeztetést, az érdekképviseleti mozgalmakkal való érdemi diskurzust”
– közölte a diákmozgalom az egyeztetésről, amelyen kialakultak parázsviták is, a lényegi kérdésekben viszont mindannyian egyetértettek.
Az ADOM szerint a miniszterelnök-jelöltek az összes oktatási reformpontjukat aláírták.
„Ezzel garantálva számunkra, hogy esetleges kormányra kerülésük esetén megvalósítják a reformjavaslatokat”
– összegezte a találkozót a szervezet, amely szerint ennek köszönhetően a javaslataik számonkérhetővé is váltak.
Az egyeztetést követő közös sajtótájékoztatón az ellenzéki pártok bejelentették, támogatják a diákszervezet tizenkét pontját az oktatáspolitika fejlesztése érdekében.
A 12 pont a következő:
- Növeljék a pedagógusbéreket!
- Szabad tankönyvválasztást!
- Hozzanak létre felelős Oktatásügyi Minisztériumot!
- Hatékony diákképviseletet!
- Minőségi pedagógusképzést és rekreációt!
- Iskolai autonómiát!
- Növeljék az iskolapszichológusok számát!
- Állítsák vissza a 18 éves tankötelezettségi korhatárt a közoktatásban, a szakképzésben pedig kössék végzettséghez!
- Fejlesszék a nyelvoktatást!
- Modern oktatást!
- Emeljék a szülői igazolások számát!
- 9 órai iskolakezdést!
Emellett a jelöltek számára egy pluszpontot is csatoltak, így minden megjelent képviselő aláírta, hogy „vállalja, az oktatásirányítás valódi szakmai egyeztetéseket fog folytatni a szakmai szervezetekkel, diákszervezetekkel, beleértve az ADOM Diákmozgalom közösségét”.
Az egyeztetéssel kapcsolatban Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom szóvivője az ATV Start című műsorában elmondta, elődszervezetükben, a Független Diákparlamentben több száz javaslatot fogalmaztak meg, ennek a leegyszerűsített verziója a 12 pont, amivel az oktatás alapjait le tudják tenni.
Schermann szerint ezeket a pontokat egy miniszterelnöki ciklus alatt meg tudják valósítani a politikusok.
Azzal kapcsolatban, hogy mely pontok kapcsán merült fel vita a jelöltekkel, Schermann elmondta, inkább fogalmazásbeli eltérések voltak, így például a 9 órai iskolakezdés csak a középiskolásoknak ajánlanák.
A szóvivő a műsorban beszélt arról is, hogy az egyeztetésre Orbán Viktort is meghívták, a nevében viszont Maruzsa Zoltán államtitkár azt válaszolta:
nem időszerű a kérdés, mert nem lehet tudni, hogy az ellenzék mit szeretne.
(atv.hu nyomán)