A különféle kutatások szerint az, hogy milyen szociális kapcsolati hálóval rendelkezel, alapjaiban meghatározza azt, hogy sikeres leszel-e.
Az pedig, hogy sikeres leszel-e, az anyagi helyzetedre is kihatással lesz.
Nem kell magányos farkasnak lenned!
Neked mi jut eszedbe arról, hogy ha azt mondják, hogy egy ember sikeres? Valószínűleg arra gondolsz, hogy valaki kemény munkával egymaga jut el oda, hogy sikeresnek titulálják. Ezt a státuszt elérheti egy sikeres vállalkozásnak köszönhetően vagy akár egy felfedezéssel, találmánnyal.
Az egyik legismertebb feltaláló Thomas Edison, akinek a neve gyakorlatilag egybeforrt a villanykörtével. Sokan azt hiszik, hogy egyedül, külső segítség nélkül találta fel a modern életünket alapjaiban meghatározó szerkezetet, ám ez koránt sincs így.
Edison egy több mint 200 főből álló kutatócsoporttal dolgozott. E csoportnak volt a vezetője, így voltaképpen nem is ő, hanem a csapata volt a villanykörte feltalálója. Edison jó vezető hírében állt, kiváló mentor volt, és üzletembernek sem volt utolsó. Értett az emberek nyelvén és tisztában volt azzal, hogy milyen fontosak az emberi kapcsolatok. Mindez hozzásegítette ahhoz, hogy sikeres lehessen.
Ezért olyan fontosak az erős szociális kapcsolatok
Két kutatás is arra a megállapításra jutott, hogy az emberi kapcsolatok kulcsfontosságúak nemcsak a siker, hanem a boldogság elérése szempontjából is. Márpedig hogyan is lehetne valaki sikeres úgy, hogy nem boldog?
Az egyik kutatást egy bizonyos Robert Waldinger vezette. Ez egy meglehetősen hosszú távú megfigyelésen alapuló módszer volt, amely során 724 embert vizsgáltak 78 éven keresztül. Temérdek adatot jegyeztek fel, amikor bizonyos időközönként felkeresték őket. Papírra vetették, hogy milyen az életminőségük, boldogok-e, milyen egészségi állapotnak örvendenek, és milyen az anyagi helyzetük. Kiderült, hogy a jó családi háttér sem garancia a sikeres életre, míg a szegény szülők gyermekei sincsenek kudarcra ítélve.
Valójában az tette boldoggá a kutatásban résztvevő személyeket, ha jó kapcsolataik voltak. Egy másik kutatás során arra a következtetésre lehetett jutni, hogy a leginkább boldognak számító 10% rendkívül erős szociális hálóval rendelkezett.
A munkahelyi kapcsolatok is számítanak
Ha a munkatársaknak van lehetőségük arra, hogy beszélgetéseket folytassanak egymással, akkor azt figyelték meg, hogy jobban tudnak az előttük álló feladatokra is koncentrálni. Éppen ez az oka annak, hogy a Google és a Facebook is arra törekszik, hogy a munkavállalóik tudjanak egymás társaságában a munkától elvonatkoztatva is időt tölteni.
Persze alapjaiban határozza meg a munkahelyi hangulatot az, hogy a munkavállalóknak milyen a kapcsolatuk a főnökükkel. Ha ez harmonikus, akkor jobb teljesítményre képesek a dolgozók, és a stresszes helyzeteket is jobban kezelik.