Egy kerékpár kerekek nélkül mit sem ér

A kerékpár – ahogy a neve is mutatja – egy pár, vagyis két darab keréken gurul.

Ezek közül az egyiket, vagyis az elsőt tudod kormányozni, míg a másik, a hátsó láncmeghajtással működik és a bicikli haladását biztosítja.

A kerekeknek számos műszaki feltételnek kell megfelelniük, melyek közül a legfontosabbak a kerék mérete és a gumiabroncs típusa. Nézzük, mely elemek alkotják egy bicikli kerekét, és hogyan találhatod meg a kerékpárodhoz leginkább passzoló gumiszettet.

Miből áll egy kerék?

Egy kerék részei belülről kifelé haladva a következők: a kerékagy, a küllők, a küllőanyák, a felni (ami egyenlő az abronccsal) és a külsőgumi (vagyis a gumiköpeny). A külső többnyire tömlős, de egyre inkább terjednek a tömlő nélküli gumik is. A kerékpár kerekei igen nagy értéket képviselnek, egy bicikli árának 30%-át teszik ki.

A kerékméretek márkánként és kerékpártípusonként eltérőek, hiszen más külsőgumi kell egy trekking, egy városi, egy túrakerékpárra vagy éppen egy mountira. A sokak által kedvelt, méltán népszerű gyártók között megtalálhatjuk a csak kerekek és kerékszettek gyártására szakosodott márkákat – úgy mint a Mavic, a Fulcrum vagy a DT Swiss -, valamint azokat is, amelyek inkább az egyéb alkatrészek gyártása kapcsán lehetnek ismerősek, ugyanakkor kerekeket is gyártanak. Ezek a Shimano és a Campagnolo.

Így válassz külsőgumit a biciklidre

Csak a gumikra koncentrálva megfigyelhető, hogy a piacot a legnagyobb gyártók uralják. Így szinte biztos, hogy találkozni fogsz a Continental, a Schwalbe vagy a Maxxis és CST termékeivel is. A megfelelő külső gumi méretet a Bikepro.hu kerékpár webshop segítségével is megállapíthatod. A felni készülhet alumíniumból és karbon kompozitból is. Ez utóbbi lényegesen magasabb árral rendelkezik, így az alu abroncsok az elterjedtebbek.

A küllők minősége sem mellőzendő, ezeket leginkább a DT Swiss és a Sapim gyártja, külön ritkábban kapható, inkább a kerékkel szettben szokták kínálni. A kerékagy amilyen kicsi, olyan nagy szerepe van. Így árban, minőségben és kialakításban is óriási különbségek fedezhetők fel az egyes gyártók termékei között. Elérhetőek a piacon a nyitott saruval és átütőtengellyel rendelkező tengelyrendszerek is, amelyekhez különböző tengelyátmérők és hosszak párosulhatnak.

Egyértelmű, hogy a tökéletes gumiszett fellelése nem egyszerű. Pláne, ha tisztába kerülsz azzal is, hogy a kerékszettnek nem része a gumiköpeny és a meghajtás részét képező lánckeréksor sem. Ezeket külön-külön szükséges beszerezni.

Mielőtt a kosaradba dobnád a termékeket, nagyon figyelj a következőkre: fontos meghatározni a kerékpárhoz szükséges kerékszett agyának tengelytípusát és a kerekek, valamint a gumik méretét is. Ha azonban ezekkel kapcsolatban körültekintően tájékozódsz, és mindennek utánanézel, nem adódhat nagy probléma a kerekek megvásárlása során.