Bojler karbantartása saját kezűleg

Egy jó minőségű villanybojler nemcsak meleg vízzel szolgál számunkra, de több szempontból is hosszú időn keresztül megkönnyítheti az életünket.

Pláne akkor, ha rendszeres karbantartással gondoskodunk róla. Egy megfelelően szervizelt bojlerhez pedig még a vízszerelő hívása sem válik szükségessé egyhamar.

Így válasszunk villanybojlert!

Annak meghatározására, hogy mekkora villanybojler szükséges, a család létszámát kell alapul venni – állítja egy vízszerelő. Fejenként mintegy 50 l meleg vízzel kell számolni naponta. Tekintve azonban azt, hogy nem forró vízben fürdünk, ez a hozzákevert hideg víznek köszönhetően arányosan csökken. Így egy átlagos család számára elegendő egy 120 l-es bojler megvásárlása is.

Mivel pedig egyébként is csak a kívánt hőmérsékletű víz elérése a célunk, üzemeltessük az ehhez szükséges hőfokon a készüléket ahelyett, hogy folyamatosan a maximumon járatnánk. Ezzel az áramszámlán is sokat spórolhatunk.

A rendszeres vízkőtelenítés elengedhetetlen

Ha pedig már a gazdaságossági szempontokat tartjuk szem előtt, akkor a rendszeres vízkőtelenítésre is gondolnunk kell. Ha szeretnénk, hogy bojlerünk hosszú élettartamú legyen, átlagosan 1,5 évente érdemes elvégezni a vízkőtelenítést. Keményebb víz esetén gyakrabban, lágyabb víz esetén pedig értelemszerűen ritkábban is elegendő.

A jó hír az, hogy ezt mi magunk is könnyedén megoldhatjuk. Ha azonban vízszereléssel kapcsolatos gondunk akad, minden esetben forduljunk vízvezeték szerelőhöz!

Bojler vízkőtelenítése néhány könnyen kivitelezhető lépésben

Mielőtt belevágnánk, ismerkedjünk meg a bojlert alkotó részekkel. A legjelentősebb a fűtőszál, ami csak úgy vonzza magához a vízkövet. A lerakódás a bojler működését is hátráltatja, hosszú távon pedig szinte biztos, hogy meghibásodást okoz. A fűtőszálhoz kapcsolódik egy aktív anód, ami a fűtőszálat hivatott megvédeni a lerakódásoktól, valamint a tömítés. A bojler egyéb alkotóelemei pedig a biztonsági szelep, a hőmérséklet-szabályozó és -korlátozó.

Nézzük részletesen a vízkőtelenítés fázisait:

  • Első lépésként áramtalanítsuk a készüléket, majd távolítsuk el a biztonsági szelepet. Így távozik a bojlerben lévő víz.
  • Jöhet a hőmérséklet-szabályozó eltávolítása. Itt már fokozott óvatossággal járjunk el, hiszen elektromos elemekről van szó!
  • Ha ezzel is megvagyunk, kezünkben tarthatjuk a bojler szívét, a fűtőszálat. A tömítés és az anód pótlását vagy cseréjét most végezhetjük el, amennyiben szükséges!
  • Vízkőtelenítsük a bojler belső felületét és a fűtőszálat!
  • Töltsük fel meleg vízzel a készüléket!
  • Helyezzük vissza a hőmérséklet-szabályozót és a biztonsági szelepet!
  • Kapcsoljuk áramra a bojlert, és máris újra működik a makulátlan tisztaságú bojlerünk.

Nem is olyan bonyolult, igaz? Ha azonban bizonytalanok vagyunk és/vagy szeretnénk biztosra menni, keressük fel az S.O.S. Vízszerelés szakembereit!