Pedig már hónapok óta folynia kellene.
Az Európai Parlament fenyegetése miatt augusztus végéig el kellene indítania az Európai Bizottságnak a jogállamisági eljárást Magyarországgal szemben, de ezt nem fogják megtenni, mert még kivárnak — írta meg szerdán az Euronews.
Az Európai Parlament és az Európai Bizottság közt ez azonban jogi vitát eredményezhet a lap szerint.
Az Európai Parlament még június elején szólította fel a Bizottságot, hogy indítsanak jogállamisági eljárást Magyarország és Lengyelország ellen, és még
pert is kilátásba helyeztek a Bizottság elnöke ellen,
amennyiben elmulasztja a kötelezettségét.
A Bizottság közben egy tavaly decemberben született politikai alkura hivatkozva halogatja az eljárás megindítását. Az EB azért is van nehéz helyzetben, mert a tavaly decemberi alku azt rögzítette, hogy addig ne kezdje el a 7-9 hónapig tartó mechanizmust, amíg a jogállamisági rendeletről ki nem mondja a végső szót az Európai Bíróság.
Eközben viszont a jogállamisági rendelet már 2021. január elseje óta hatályos az EU-ban, így azt már rég,
mérlegelés nélkül alkalmaznia kellene a Bizottságnak az uniós kifizetések terén.
A Bizottság láthatóan hónapok óta az időhúzásra játszik.
„Addig nem haladunk tovább, amíg nem látjuk biztosítva, hogy ez a megfelelő eszköz, amit használnunk kell. Amikor minden feltétel adott számunkra, hogy alkalmazzuk ezt a szabályt, akkor nem fogunk habozni”
— mondta az Euronewsnak a Bizottság szóvivője.
Eközben az EP által adott határidő augusztus végén jár le, és ha addig nem kezdik meg az eljárást, akkor az Európai Bíróság elé idézhetik a Bizottság elnökét jogszabályi kötelessége elmulasztására hivatkozva.
Ebből a patthelyzetből a kiutat az uniós bíróság ítélete jelentheti, amit a jogállamisági rendeletről hoz. Az ezzel kapcsolatos pert Lengyelország és Magyarország márciusban kezdeményezte, az első meghallgatásokat az ügyben október 11-12-én tartják.
Ítélet az ügyben leghamarabb télen fog születni.