Orbán komoly rizikót vállal.
„Egyetlen érv sem szól amellett, hogy a kormány tömegrendezvények megtartását bátorítsa, minden szakmai érv amellett szól, hogy ne tegye”
— ezt Balkányi László, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) volt osztályvezetője nyilatkozta a Népszava megkeresésére.
Kiemelte, hogy a vírus gyors terjedését jelzi, hogy a foci-EB döntőjén annyian fertőződtek meg a Wembley Stadionban, hogy
szuperfertőzővé nyilvánítottak a meccset.
Úgy gondolja, hogy nálunk remélhetőleg nem kell hasonló helyzetre készülni, mert sokan megkapták védőoltást, ráadásul milliós lehet a szám, ahányan már átestek a fertőzésen. A védettek pontos számát azonban nem ismerni.
A Népszava emlékeztet: az MTI az augusztus 20-i ünnepségek megrendezéséért felelős operatív törzs és Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár beszámolói alapján sorra közölte az adatokat arról, hogy a péntek esti tűzijátékot 700 ezren látták és a rakparton rendezett koncerteken, a Budai Várban tartott programokon vagy épp az Aranyvonatnál is több tízezren fordultak meg.
Balkányi úgy látja, hogy a kormány komoly rizikót vállal, amikor nemzetközi példák alapján azzal kalkulál, hogy a negyedik hullámban a sok beteg ellenére kevesebben lesznek súlyos betegek vagy halnak meg, mint a járvány előző periódusaiban.
Nem ért egyet azzal, hogy a maszkviselés felesleges, továbbra is hatékony védekezési eszköznek tartja.
A delta variáns fertőzőbb, mint bármelyik más korábbi mutáció és bármi jól jön, ami csökkenti a vírus átjutási esélyét egyik emberről a másikra, így az is, ha mindkét fél maszkot visel.
— mondta, megerősítve a Magyar Orvosi Kamara ajánlását.