FRISS: Kúria elé viszik, hogy az NVB elkaszálta az LMP klímanépszavazásról szóló kérdését

Schmuck Erzsébet népszavazási kérdésének hitelesítését július 30-án tagadta meg az NVB.

A Kúriához fordul az LMP a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) által nem hitelesített klímanépszavazási kérdés miatt – közölte Schmuck Erzsébet, az ellenzéki párt társelnöke pénteken online sajtótájékoztatón.

Az MTI tudósítása szerint Schmuck Erzsébet elmondta, a klímavédelem ügyében cselekedni kell, és a Fidesz „csak akkor fog, ha ezt mi, állampolgárok kikényszerítjük”.

Erre szolgálna a népszavazás, így

miután az NVB „mondvacsinált okokra hivatkozva” elutasította az LMP szigorúbb, 65 százalékos klímacélokra vonatkozó népszavazási kérdését, fellebbeznek a Kúriánál

– mondta az LMP társelnöke.

Kiemelte: a héten az ENSZ is „megkongatta a vészharangot, kiadta az emberiség számára a vörös kódot”.

Az ENSZ éghajlatváltozási kormányközi testületének legfrissebb jelentése alapján „vagy most cselekszünk, azonnal és összehangoltan, vagy nem lesz több esélyünk”.

Schmuck Erzsébet szerint a Fidesz csak a vonakodásban és az ellenség keresésében erős, az általuk kitűzött célszámok, így a 2030-ig vállalt 40 százalékos csökkentés azonban semmire sem elég.

Szinte teljes a tudományos konszenzus, hogy a globális felmelegedés sikeres mérsékléséhez és a legsúlyosabb következmények elkerüléséhez az Európai Uniónak, így Magyarországnak is 2030-ig 65 százalékkal kellene csökkentenie az üvegházhatású gázok kibocsátását – mondta.

Hozzátette, ez ugyan komoly kihívás, de nem „választható opció: vagy meglépjük, vagy a civilizációnk léte kerül közvetlen veszélybe”.

Szerinte a magyar polgárokat megilleti a jog, hogy véleményt mondhassanak egy ilyen fontos kérdésben. Ha a Kúria hozzájárul, akkor népszavazáson, ha nem, akkor legkésőbb 2022 tavaszán az országgyűlési választáson.

Schmuck Erzsébet népszavazási kérdésének hitelesítését az NVB július 30-i ülésén tagadta meg. Az indoklás szerint azért, mert egy eredményes népszavazás három évig köti az Országgyűlést, a kezdeményezés azonban 2030-ig teljesítendő kötelezettségvállalás bevezetését célozza.

Így az NVB többsége szerint a klímaválságra vonatkozó kérdésével az LMP megtéveszti a választókat, amikor azt sugallja, az „igen” válasszal öt-hat évig tartó kötelezettséget róna az Országgyűlésre.

Az NVB határozata ellen 15 napon belül lehet jogorvoslattal fordulni a Kúriához.

(via mti)