Vizsgálódik az izraeli minisztérium a kémfegyvert gyártó NSO-nál a lehallgatási botrány miatt

Állításuk szerint nagyon komolyan veszik az ügyet.

Izrael védelmi minisztere, Beni Ganz szerdán bejelentette, hogy a kormány munkatársai felkeresték az NSO Group központját és vizsgálatot indítanak amiatt, hogy a cég Pegasus nevű kémszoftverét valóban politikusok, újságírók, aktivisták és üzletemberek megfigyelésére használták-e világszerte több országban.

Habár a védelmi minisztérium nem közölte, hogy melyik hatóságnál nyomoznak, az izraeli sajtó szerint

az igazságügyi minisztérium, a Moszad és a katonai hírszerzés is vizsgálódik az NSO-nál.

Shalev Hulio, az NSO vezérigazgatója megerősítette a látogatást, azt viszont továbbra is tagadja, hogy a megfigyelt személyek listájának köze lenne a Pegasushoz.

„Nagyon jó, hogy ellenőriznek minket, mivel tudjuk az igazságot, ahogy azt is, hogy a lista soha nem létezett, és nincs köze az NSO-hoz. Azt szeretnénk, hogy mindent ellenőrizzenek, mert így mindenki számára világossá válhat, hogy semmi rosszat nem tettünk”

– mondta Hulio.

Az izraeli védelmi miniszter emellett francia kollégáját, Florence Parlyt szerdán a Párizsi megbeszélésükön arról biztosította, hogy nagyon komolyan veszik a kémbotrányt, amelyben Emmanuel Macron francia kormányfő neve is felmerült, mint lehetséges célpont.

Az NSO hivatalosan közvetlenül a védelmi minisztérium ellenőrzése alá tartozik, így minden eladást jóvá kell hagyniuk. A minisztérium azt közölte, hogy „megteszik a megfelelő lépéseket”, ha kiderül, hogy a cég megsértette az exportengedélyét.

A kémbotrány magyar szálával kapcsolatban legutóbb Szijjártó Péter külügyminiszter lényegében elismerte azt, hogy Magyarország is vásárolt a kémfegyverből.

“A technológiára vonatkozóan megjegyezném, hogy minden ország titkosszolgálata használ speciális szoftvereket, míg a nagy országok valószínűleg maguknak fejlesztenek, addig a kisebbek beszerzés útján jutnak ilyenekhez. Nincs abban tehát semmi meglepő, ha Magyarország külföldről vásárol ilyet”

– mondta Szijjártó.

Míg Pintér Sándor külügyminiszter már azt is törvénysértésnek és felbújtásnak tartja, ha egy újságíró a lehallgatási botrányról kérdezi.

(444.hu/TechnologyReview nyomán)

Valódi Hírek