Félnek és bizonytalanok az idősek.
Csütörtök reggeli adatok szerint alig 6000 oltás hiányzik ahhoz, hogy életbe lépjenek az 5,5 millió oltott utáni lazítások. Korábban megírtuk, hogy ez azt is jelenti, nem lesz szükség — az egészségügyi és szociális intézmények kivételével — a zárt terekben a maszkhasználatra.
“Lehet, hogy elérkezik az a pillanat, amikor a szakemberek véleménye az, hogy lehet harmadik oltást adni, de ez még nem az”
— jelentette ki Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.
Közben egyre zavarosabbá válik a kép, hogy mennyire hatásos a 60 év felettiek körében a Sinopharm.
Rengeteg nyugdíjas fél és bizonytalan, nem alaptalanul.
„Szövetségünk kéri a miniszterelnök úr intézkedését, hogy a statisztikai mintavétel elve alapján önként jelentkező 60 év feletti nyugdíjasokon az állam költségén végezzék el azt a hatásvizsgálatot, olyan létszámban, amely meggyőzően bizonyítja vagy cáfolja a médiában és a közbeszédben tetten érhető véleményeket”
— többek között ez áll a népszava.hu által közzétett levélben, amit a miniszterelnöknek írt a Nyugdíjasok Szervezeteinek Somogy megyei Szövetsége (NYSZSMSZ).
A lapnak nyilatkozó Stikel János, NYSZSMSZ elnöke elmondta:
„Mindig is oltáspártiak voltunk, s mivel az oltások kezdetén kínai vakcinából volt a legtöbb, a Sinopharm elfogadására biztattuk az időseket, mert hittünk a kormánynak. Különösen zavaró, hogy több hazai és nemzetközi szervezet kételyeket támaszt a vakcinával szemben, ami főleg a beoltottakban komoly bizonytalanságot, félelmet okoz”
Szerinte azért lenne fontos a nyugdíjasok számára a vakcina hatásosságának vizsgálata, mivel Magyarországon 850 ezren kaptak ilyen oltást, ennek pedig 80 százaléka az idősebb korosztályból került ki.
Nehezményezi azt is, hogy számos nyugat-európai ország elzárkózik a kínai vakcinával beoltottak védettségét igazoló okmány elfogadásától, így sok nyugdíjas
nem tudja meglátogatni a külföldön élő gyerekét és unokáját.
Egy, a Telex birtokába jutott dokumentumból kiderül, hogy egy antitestvizsgálatokat végző laboratórium kimutatta, míg a 60 év alattiaknál átlagosan 90 százalékot ért el az antitestek jelenléte a második Sinopharm-oltás után két-három héttel, ez a szám 70 év felett már csak 60 százalék volt.
A 80 év felettiek akár felénél is előfordulhat, hogy egyáltalán nem alakul ki védettség a koronavírussal szemben.