Kijött a rendelet.
Megszűnik a névtelen adományozás lehetősége a civil szervezetek számára — vette észre a Magyar Közlönyben a 444.hu.
A csütörtöktől hatályos kormányrendelet értelmében a civil egyesületeknek és alapítványoknak ezentúl fel kell tüntetniük, hogy kitől mennyi pénzt kaptak adományként.
Ezeket az adatokat évente kell majd megküldeniük a kormány részére.
A jelentésben még akkor is neveket kell szerepeltetni, ha cégtől, vagy más szervezettől kapja a civil szervezet az adományt. Ebben az esetben annak a nevét kell odaírni, aki az adományozó mögött áll.
Cégek esetében ez a legalább 25 százalékban tulajdonos személyek neveit jelenti.
A magyar kormány 2017-ben szállt bele a civilekbe az úgynevezett „átláthatósági törvénnyel”, amely a civil szervezetek adományokkal és támogatásokkal kapcsolatos beszámolási kötelezettségén szigorított.
A törvény nyilvántartásba vételi, bejelentési és átláthatósági kötelezettségeket vezetett be azoknál a szervezeteknél, amelyek 500 ezer forintnál több külföldi támogatásban részesülnek, és az éves támogatási összege meghaladta a 7,2 millió forintot.
Ezt áprilisban visszavonni kényszerültek, mivel az EU Bírósága azt mondta ki tavaly nyáron, hogy a törvény az uniós joggal nem összeegyeztethető. Az EB ítélete szerint Magyarország hátrányosan megkülönböztető és indokolatlan korlátozásokat vezetett be bizonyos civil szervezetekkel szemben.
A 444.hu felhívja a figyelmet, hogy az új rendelet csavar egyet a szabályozáson: valamennyire hasonlít a visszavont törvényre, de jóval szélesebb kört érint, mert a rendelet értelmében nem csak a külföldi, hanem a
hazai adományozók neveit is meg kell küldeni a kormánynak.