Úgyhogy adunk is egy csomó pénzt nekik.
Közös sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor és Eduard Heger szlovák miniszterelnök kedden délután.
A miniszterelnök arról beszélt:
Németország és Ausztria után a harmadik legnagyobb kereskedelmi partnerünk Szlovákia, 10 milliárd eurót meghaladó forgalommal.
„Örülünk annak, hogy szlovák befektetők is megjelentek Magyarországon”
— mondta.
Közölte, hogy megvontuk az együttműködés elmúlt tíz évének mérlegét:
soha nem voltak olyan jók a kapcsolataink, mint most.
Szlovákia teljesítménye az elmúlt tíz évben fantasztikus sikertörténet Orbán szerint, és vannak közös sikertörténetek is saját sikereink mellett:
„A nyugat-balkáni bővítés ügyében egy hangszeren játszunk, a migráció kérdését ugyanúgy ítéljük meg, és a visegrádi együttműködés is mindkét ország számára fontos”
— szögezte le.
Hozzátette, hogy Magyarország megpróbál jó koordinátora lenni a két ország együttműködésének.
Beszélt arról, hogy a nagy terv, hogy a két ország két fővárosát gyorsvasút kösse össze. A gazdasági együttműködés lehetőségei szerinte nagy potenciált mutatnak.
Orbán elmondta, hogy a jövőben a Magyarországon élő szlovákok minden támogatást meg fognak kapni, ami kulturális és politikai identitásukhoz szükséges, a budapesti szlovák kulturális központhoz is
nagy összegekkel járulnak majd hozzá.
„A gazdasági újraindításánál olyat mutatunk a világnak, amit ma még kevesen gondolnak, de most még az oltás a fontos. A járvány csak azok számára ért véget, akik beoltatták magukat”
— mondta.
A szlovák miniszterelnök hangsúlyozta, hogy kormánya a jó szomszédi kapcsolatokra törekszik. Megköszönte a járvány idején nyújtott magyar segítséget:
„bajban ismerszenek meg az ember igazi barátai”
— mondta.
A turisztikai, infrastrukturális fejlesztésekkel kapcsolatban közös a két ország érdeke, valamint a Balkánnak is meg kell adni azt a lehetőséget, amint annak idején kaptunk mi is az Uniótól
— emelte ki.
Orbán sajtókérdésre beszélt a gazdaságról is: szerinte nincs rendben, hogy a kormány által adott támogatásokat a gyártók és a forgalmazók azonnal átszivattyúzzák a saját oldalukra.
Ezzel a támogatások 100 százaléka nem ott landol, ahova a kormány szánta.
A járványhelyzet után Magyarországon is jelentős keresletnövekedés indult be, ami jelentősen megdobta az alapanyagok árát. A kormány által biztosított lakásfelújítási támogatások pedig még inkább felpörgették a folyamatot.