Egy felmérés több mint aggasztó eredményei.
A szakdolgozók több mint fele készül távozni az egészségügyből — derül ki a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) friss, 1200 fős felméréséből, amelynek eredményeit a Népszava tette közzé kedden.
A válaszadók nyolc százaléka a nyugdíjazását, míg további 48 százaléka a felmondását tervezi, miután hosszú idő után keddtől megszűnik a felmondási tilalom.
A Magyar Közlönyben még novemberben jelent meg az a kormányrendelet, amely szerint az egészségügyi dolgozók a veszélyhelyzet ideje alatt nem élhetnek a rendes felmondás lehetőségével. Az elmúlt nyolc hónapban tehát csak egyszer, az új szolgálati jogviszony bevezetésekor volt lehetőségük felmondani.
Akkor ezzel a lehetőséggel több ezren éltek is.
A mostani felmérésből az derül ki, hogy a távozásukat tervezőknek kevesebb mint a fele maradna az egészségügyben (itthon egy másik intézményben, esetleg külföldön vállalnának munkát). A távozók másik fele
a pályát is elhagyná.
A válaszadók harmada még bizonytalan, teljesen biztosan pedig csak hatoduk maradna a munkahelyén.
„Az elmúlt hónapokban a szakszervezetet is sokan keresték, hogy szeretnének munkahelyet változtatni, hogyan lehetne elhagyni az ágazatot”
— mondta Soós Adrianna, a FESZ elnöke, hozzátéve, hogy a távozás okai közt legtöbben az alacsony bért, illetve a számukra hátrányos új szolgálati jogviszonyt jelölték meg.
Mivel az egészségügyi dolgozók közalkalmazotti státuszukat is elvesztették, így hatalmas a pályán a bizonytalanság: ez sem acélozza a maradási kedvet.
A 110 ezerből ekkor 4000 orvos és ápoló nem volt hajlandó aláírni az új státuszról szóló szerződést, ők március elsejétől nem dolgoznak az állami egészségügyben.