Őszig marad a rendeleti kormányzás.
A kedd délelőtti ülésén megszavazta a Parlament a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet meghosszabbítását. Ennek értelmében a kormány megerősítette, hogy őszig meghosszabbítják a rendeleti úton való kormányzást lehetővé tevő jogszabályt.
A jelenlévő képviselők közül
- 128 igennel
- 57 nemmel szavazott
- 0 tartózkodott.
Ennek értelmében a veszélyhelyzeti kormányrendeletek a ház őszi ülésszakának az első ülésnapját követő 15. napig –
várhatóan szeptember végéig vagy október elejéig – meghosszabbították a koronavírus-törvény hatályát.
Az érvényben lévő és most meghosszabbított veszélyhelyzet lényege, hogy a kormány rendeletekkel hozhat szabályokat, nincs szükség a parlament által alkotott törvényekre.
A jogszabály emellett kimondja, hogy a veszélyhelyzet megszűnését követő napig időközi választás és népszavazás nem tűzhető ki, a már kitűzöttek pedig elmaradnak. A ki nem tűzött és az elmaradt választásokat, népszavazásokat a veszélyhelyzet megszűnését követő 15 napon belül kell kitűzni.
A törvény rögzíti, hogy a kormánynak a járvánnyal kapcsolatos intézkedésekről rendszeresen tájékoztatást kell adnia az Országgyűlés ülésén, annak hiányában a házelnöknek és a frakcióvezetőknek.
A Telex beszámolója szerint Völner Pál azzal érvelt a meghosszabbítás mellett, hogy több átmeneti szabályozást igénylő rendelkezést is hoztak, és mivel a koronavírus gazdasági és társadalmi hatásai túlmutatnak ezen az időszakon,
problémás lenne, ha ezek a rendelkezések hatályukat vesztenék.
A veszélyhelyzetet legutóbb február végén hosszabbították meg 90 nappal, így az ezzel kapcsolatos kormányrendeletek május 23.-ig voltak hatályosak.
A második hullám idején tavaly ősszel csak korlátozott időre (90 napra) adott felhatalmazást a rendeleti kormányzásra a parlament a kormánynak, azonban azt lehetséges meghosszabbítani.
A most elfogadott törvény értelmében egyhuzamban már egy évig fog tartani a veszélyhelyzet.