Őket nem kérdezték meg.
A médiából értesült a Magyar Orvosi Kamara arról, hogy a kormány kórházakat és rendelőintézeteket akar bezárni — derül ki a MOK vasárnapi közleményéből, amelyet az MTI-hez is eljuttatott.
A közleményben megírják, hogy a Magyar Orvosi Kamara elnöksége a médiahírekből értesült arról, hogy az EMMI vezetése a Szakmai Kollégium tagozataitól 4 napos (két munkanapos) határidővel kért javaslatot arra, hogy szakmájukban országos lefedettségben milyen kapacitással és geográfiai elhelyezkedéssel hány fekvő- és járóbeteg intézményre van szükség.
A MOK kiemeli, hogy több ízben tettek javaslatot az ellátórendszer komplex átalakítására.
„Jelenleg nem kaptunk felkérést a munkában való közreműködésre”
— fogalmaznak. A közleményben rögzítik, hogy
- örülnek annak, hogy a kormány hozzálát az ellátórendszer átalakításához,
- de azt a módszert, ahogyan megteszik, a MOK nem tartja eredményesnek és célravezetőnek.
„A két munkanapos határidő jelzi a kérés komolytalanságát. Ha évtizedeket tudott várni az ellátórendszer átalakításának tervezése, akkor pár héten már semmi nem múlik: egyértelmű feladatkiosztás mellett megfelelő időt kellett volna adni a Kollégiumnak a megalapozott javaslatok kialakítására”
— áll a közleményben. Hozzáteszik, hogy kormánynak szakértőket kellett volna bevonnia a folyamatba, mert ebben a formában ez csak felelősség-áthárításnak tekinthető.
„A kollégium tagozatai – igen magas szakmai felkészültségű tagjai ellenére – infrastrukturális és szervezeti okok miatt sem alkalmasak ilyen ütemű és volumenű stratégia tervezés elkészítésére. A Szakmai Kollégium tanácsadó testület, nem intézmény. Elsődlegesen szakmai szempontokat tudnak adni, és szakpolitikai műhelyekben elkészült javaslatokat tudnak szakmailag véleményezni”
— írják, és azt is nehezményezik a közleményben, hogy egyes szakmáknak önállóan kell megtervezni a szükséges kapacitásokat.
A szakmák saját struktúrájuk megőrzésében érdekeltek, ezért ez a módszer inkább a jelenlegi struktúra konzerválásához, bővítéséhez vezet, nem pedig átláthatóbb, igazságosabb, korszerűbb szerkezethez — olvasható a közleményben.
A szerkezeti átalakítás céljaiként a MOK azt javasolja, hogy igazítsák hozzá az ellátórendszer szerkezetét a megváltozott technológiai környezethez, a megváltozott morbiditási mutatókhoz és a megváltozott lakossági attitűdhöz; alakítsanak ki fenntarthatóbb intézménystruktúrát a lakosságközeli ellátások erősítésével; egyenlítsék ki a területi hozzáférési egyenlőtlenséget, javítsák az igazságos hozzáférést; alakítsanak ki egyértelmű betegutakat; javítsák az ellátórendszer szerkezeti rugalmasságát.
A MOK kiemelte: a változások előkészítésénél figyelembe kell venni az ellátást nyújtó egészségügyi dolgozók lelki — mentális állapotát, a jogviszonytörvény „még elvarratlan szálai miatti feszültséget”.
Azt írták:
„Egy most kierőltetett, konszenzus nélküli átalakítás hatására egészségügyi dolgozók tömege fogja elhagyni a közszolgáltatást, de akár az országot is.”