Nagyon nem mindegy, hogyan számoljuk ki a halálozási statisztikákat.
Lantos Gabriella egészségpolitikus Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet arra, hogyan számolják ki a halálozási statisztikákat az Amerikai Egyesült Államokban.
Magyarország a lakosságarányos halálozásban hetek óta a világelsők között van, noha a kormány hivatalos propagandája az, hogy kiválóan kezelték a járványt.
Ne felejtsük el azt sem, hogy a járvány elleni védekezés sikerességét tavaly ősszel maga Orbán Viktor kötötte az elhunytak számához — ez a szám akkor még nem volt olyan döbbenetesen magas, mint amekkora mostanra lett.
Ő mondta azt is, hogy egyedül ő a felelős a védekezés sikerességéért.
Ezt a két állítását azonban a harmadik hullám beköszöntével elfelejtette.
Íme Lantos Gabriella bejegyzése:
„A koronavírusban elhunytak 3/4-e még éveket, sőt! évtizedeket élhetett volna.
Az Egyesült Államokban 9 évre becsülik az elveszett életéveket. Magyar adatok még nincsenek. De ajánlok Csibra Gergelytől egy okos és informatív tanulmányt.
A koronavírus-járvány halálos áldozatainak számát a halálozási statisztikákkal nem lehet egyszerűen összehasonlítani. Szükségszerű, hogy a többlethalálozások egyes időszakokban alatta maradnak a járvány regisztrált áldozatai számának. Ahol ez sohasem történik meg, ott következetesen alulbecsülik az áldozatok számát.
Minél aránytalanabbul tolódik el egy járvány áldozatainak eloszlása a népességben az öregek és a betegek felé, annál nagyobb különbség várható a többlethalálozás mértéke és a járványban elhunytak száma között.
Tanulság: a statisztikákat nem hamisítják.
Viszont a számok értelmezésekor legalább annyit kell gondolkodni, mint amennyit a középszintű matek érettségin kellett (volna).”
A Lantos által ajánlott cikket >>ITT<< találod.
A bejegyzést pedig itt: