Asztalra csaptak.
Az Európai Parlament megszavazta, hogy a képviselők készek jogi eljárást indítani a Bizottság ellen akkor, ha az tovább késlekedik az uniós költségvetés védelmére létrehozott jogállamisági feltételrendszer alkalmazásával — derül ki a csütörtökön kiadott EP-közleményből.
A csütörtökön 529 szavazattal, 148 ellenszavazat és tíz tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban a képviselők emlékeztetnek:
ha a tagállamok nem tartják tiszteletben a jogállamiságot, az veszélyeztetheti az Unió költségvetését.
Figyelmeztetik a Bizottságot, hogy ha az elmulasztja kötelességét és nem tesz meg mindent az unió pénzügyi érdekeinek és értékeinek védelméért, akkor
„a Parlament ezt mulasztásnak tekinti, és ezt követően az EUMSZ 265. cikke alapján eljárást indít a Bizottság ellen”.
A képviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy már most alkalmazni kell a jogállamisággal kapcsolatos szabályokat, és ez nem függhet olyan iránymutatások elfogadásától, amelyeken a Bizottság jelenleg dolgozik.
Ha a Bizottság szerint szükség van az iránymutatásra, akkor annak 2021. június elsejéig el kell készülnie, és elfogadása előtt ki kell kérni a Parlament véleményét. A képviselők hangsúlyozzák:
a rendeletet késedelem nélkül alkalmazni kell,
különösen azért, mert hamarosan indul az európai helyreállítási források folyósítása.
A csütörtökön megszavazott állásfoglalás az előző plenáris ülésen, március 11-én lezajlott vitát zárja le, amelynek során a képviselők emlékeztették a Bizottságot, hogy a jogállamisági feltételrendszer 2021. január elseje óta érvényben van.
A vitában csaknem minden felszólaló emlékeztetett arra, hogy a jogszabály jogilag kötelező érvényű, függetlenül a törvényi erővel nem bíró európai tanácsi következtetésektől, és az Európai Bíróságon folyamatban lévő eljárásoktól, amelyeknek nincsen halasztó hatálya. A jogállamiságra vonatkozó feltételrendszer egy új mechanizmus, amelyet azért hozott létre az Unió, hogy megvédje költségvetését a jogállamiságot tiszteletben nem tartó kormányok lépéseitől.