Itthon száz embert, Berlinben egyet sem kellett kirúgnia az egyik legnagyobb budapesti romkocsma alapítójának

Ég és föld a különbség a német és magyar járványkezelés között.

„Berlinben egyetlen embernek sem kellett felmondanunk, ott nem fenyeget a veszély, hogy be kellene zárnunk, ráadásul egyetlen kollégát sem tudok, aki bezárna a járvány miatt. Sőt, még olyanról sem tudok, aki tud ilyenről”

– mondta Válasz Online-nak adott interjújában Kiss Attila, aki 20 évvel ezelőtt alapította a budapesti Király utcában található Szimpla Kertet, majd néhány évvel később Berlinben is létrehozott egy hasonló néven működő romkocsmát.

Kiss elmondta, a német és magyar járványkezelés között „ég és föld” a különbség, hiszen habár jelenleg a berlini Szimpla kert is zárva tart, ott nem fenyegeti őket az a veszély, hogy „le kell húzniuk a rolót”, a járványhelyzet enyhülése után ugyanis ott folytatják, ahol abbahagyták.

Ehhez képest itthon a 116 munkavállalóból mára alig maradt tíz alkalmazottja.

Kiss elmondta, Németországban szerdáról csütörtök virradóra szavazták meg a Parlamentben azt, hogy a szövetségi állam járulékkkal együtt kifizeti a dolgozók bérének egy részét, hétfőn pedig mind a 250 ezer berlini kisvállalkozás számláján ott volt a 15 ezer eurós gyorssegély. Novemberben és decemberben pedig a tavalyi forgalom 75 százalékát kifizette az állam.

Hozzátette, az állam ugyanakkor nemcsak a béreket fizeti ki, hanem egy éve a bérleti díjukat és a villanyszámlákat is állja. Nemrég pedig már a negyedik körben lehet támogatást igényelni a fix költségekhez.

Kiss szerint habár Németországban egyértelműen nagyobb a mozgástér, itthon szinte alig kaptak bértámogatást, ugyanakkor nem feltétlenül kellene másolni a németeket

„A korábban befizetett adó arányában is lehetne támogatni a szektort, a mi elképzeléseink szerint annak húsz százalékával. Ez jóval szerényebb kiadás lenne a költségvetésnek, mint amilyen a németeké. Fel is vetettük – nem lett belőle semmi”

– mondta a vállalkozó.

(Válasz Online nyomán)

Valódi Hírek