A kormánynak össze kell kapnia magát.
Az Európai Unió tagállamainak fel kell gyorsítaniuk a koronavírus elleni oltást, a járvány visszaszorítása érdekében márciusig a 80 év felettiek, valamint az egészségügyi és a szociális szektorban dolgozók legalább 80 százalékát, nyárig pedig a felnőtt lakosság legalább 70 százalékát be kell oltaniuk – közölte Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos Brüsszelben kedden.
Az uniós biztos elmondta,
az Európai Bizottság arra szólítja fel a tagállamokat, hogy továbbra is követeljék meg a fizikai távolság betartását, tartsák érvényben a személyes találkozásokat korlátozó intézkedéseket, küzdjenek a dezinformáció ellen, koordinálják az utazási szabályozásokat, fokozzák a tesztelést és az fertőzöttek nyomon követését a vírus minden változatának visszaszorítására.
„Mivel az elmúlt hetekben a fertőzéses esetek száma ismét emelkedő tendenciát mutatott, az elkövetkező hónapokban még többet kell tenni az egészségügyi rendszerek támogatására és a lakosság körében jelentkező bizonytalanság kezelése érdekében az oltás felgyorsításától, a partnerországok támogatásáig” – fogalmazott.
Szkínász elmondta, az uniós bizottság, a tagállamok és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) még szorosabban fog együttműködni a gyógyszergyártó vállalatokkal annak érdekében, hogy a teljes mértékben biztosítsa az EU oltóanyagellátását.
A bizottság megbeszélést kezd a tagállamokkal egy, a hónap végéig megkötni kívánt megállapodásról az oltási igazolvány, vagy más néven vakcinaútlevél bevezetéséről. Az uniós bizottság el kívánja érni, hogy a tagállamok által kiállított oltási könyveket elfogadják az uniós egészségügyi rendszerek mindegyikében, és használhatók legyenek az EU-n kívül is.
Sztella Kiriakídisz, az Európai Bizottság egészségügyért felelős biztosa a sajtótájékoztatón közölte: a tagállamoknak frissíteniük kell vizsgálati és tesztelési stratégiáikat az új vírusmutációk azonosítása érdekében, továbbá ki kell terjeszteniük a gyors antigéntesztek alkalmazását.
A tagállamoknak hangsúlyt kell helyezniük az egységes piac és a szabad mozgás megőrzésére, ugyanakkor fokozniuk kell a járvány visszaszorítását célzó intézkedéseiket például újabb higiéniai és távolságtartó szabályok bevezetése révén a tömegközlekedési járműveken és az állomásokon.
Korlátozniuk kell minden nem elengedhetetlen utazást a járványügyi helyzet jelentős javulásáig. Az utazásokat érintően arányos szabályokat kell bevezetniük, ideértve az utazók tesztelését, amennyiben jelentősen fertőzött területekről érkeznek.
Elmondta, az Európai Bizottság mechanizmust hoz létre az oltásokhoz való hozzáférés biztosítására a tagországok és a partnerországok részére. Az EU lehetővé kívánja tenni, hogy az oltási stratégiája révén biztosított 2,3 milliárd adag vakcina megosztható legyen a partnerországokkal, különös figyelemmel a Nyugat-Balkánra, a keleti és déli szomszédság, valamint Afrika országaira – tette hozzá Kiriakídisz.