Nem kevéstől.
Az 1623 helyi önkormányzatot tömörítő országos önkormányzati érdekszövetség, a TÖOSZ hétfőn este megjelent közleményben szólalt fel az ellen, hogy a magyar kormány a gazdaságvédelmi intézkedéseik keretében a kis és középvállalkozások, valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adóját január 1-től a felére csökkenti.
Mint írják, a TÖOSZ sajnálattal vette tudomásul, hogy a helyi önkormányzatokat súlyosan érintő szabályozásról a kormány a 3155 helyi önkormányzat több mint felét, 1623 helyi önkormányzatot tömörítő országos önkormányzati érdekszövetséggel előzetesen ismételten nem egyeztetett, csak 23 nagyvárosi önkormányzatot képviselő Megyei Jogú Városok Szövetségével.
„A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége véleménye szerint országosan nagyjából
150 milliárd forintot
tesz ki a kormányzati döntés következtében elengedett kis- és középvállalkozások (kkv) által fizetett iparűzési adó, ennek 70%-a pedig a nagyvárosok költségvetéséből hiányzik majd” – írják a közleményben.
Hozzáteszik, ez egyben azt jelenti, hogy eddigi költségvetési megszorítások, amelyeknek elsődleges elszenvedői a kis- és közepes nagyságú települések voltak, most már a nagyvárosokat is eléri.
Az iparűzési adóra vonatkozó intézkedést Karácsony Gergely úgy értékelte, hogy ez a magyar önkormányzatiság végét is jelenti, de a budapesti főpolgármester mellett pedig több ellenzéki és fideszes polgármester is ellenezte a lépést.
Az ellenzéki vezetésű városok arra készülnek, hogy december 23-án az intézkedés elleni tiltakozásuk jeléül lekapcsolják a díszkivilágítást, így felhívva a településeken élő polgárok figyelmét az önkormányzatok által biztosított közszolgáltatások fontosságára.
Kapcsolódó cikkünk:
https://nyugatifeny.hu/2020/12/20/niedermuller-peter-az-iparuzesi-ado-lefelezesen-nem-a-kisvallalkozasok-hanem-a-nercegek-fognak-keresni