Az Országgyűlés keddi plenáris ülésén húsz előterjesztésről döntöttek a képviselők.
Többek között az alábbiakról:
Július elseje után a kismamák szülési szabadságuk első hat hónapjában a korábbi nettó keresetüknél magasabb összeget kapnak. A CSED összege a naptári napi alap, illetve a naptári napi jövedelem 70 százalékáról 100 százalékára emelkedik.
Jövő év január elsejétől 27%-ról
5%-ra csökken az új építésű ingatlanok áfája.
Továbbá nem kell illetéket fizetniük azoknak, akik felveszik a CSOK-ot új, vagy használt ingatlan vásárláshoz és gyermeket nevelnek.
Törvénybe iktatták, hogy a jövőben a közúti ellenőrzések során hatékonyabban léphetnek fel és bírság megfizetésére kötelezhetik a nem együttműködő, az ellenőrzést akadályozó járművezetőket.
A képviselők elfogadták a kereskedelmi törvény módosítását is. Ezzel az italpiacon segítik a kisebb gyártókat a piacra lépésben, és megakadályoznák, hogy a nagy gyártók adminisztratív jogi eszközökkel kiszorítsák a versenytársakat.
A közbeszerzési szabályokon is egyszerűsített a kormány.
Könnyítettek az ajánlattétel folyamatán, elsősorban a kis- és közepes vállalkozások számára. Szorosabb időbeli korlátok vonatkoznak a jövőben a közbeszerzési eljárások bírálati szakaszára. A közbeszerzési eljárásban nem lesz szükség nyilatkozat benyújtására a szerződéses biztosítékok jövőbeli rendelkezésre bocsátásáról.
Elfogadták, hogy a jövő évi költségvetésből 117,7 milliárd forintot kapjon az MTVA.
Új szolgálati jogviszony jön létre a NAV dolgozóinak, amely megkülönbözteti a teljes állományt a közszféra egyéb dolgozóitól, új jogszabályt alkotva rájuk. A változtatás érinti a hivatásos, valamint a kormányzati szolgálati jogviszonyban állókat egyaránt. Ezzel a NAV jogelőd szervezeteinek teljes szervezeti, funkcionális és személyi jogállási integrációja lezárul.
Arról is döntöttek, hogy megszüntetik az Egyenlő Bánásmód Hatóságot, melynek feladatait a jövőben az ombudsman látja el.
(via MTI)
(Kiemelt kép: MTI/Kovács Attila)