Az országos tisztifőorvos javaslata alapján hirdethet a kormány úgynevezett egészségügyi válsághelyzetet: ez a törvény szerint rendeleti kormányzást jelent.
Az egészségügyi válsághelyzet 6 hónapig is hatályban maradhat.
Kivéve, ha a kormány a válsághelyzet hatályát meghosszabbítja.
Ehhez pusztán annyi kell, hogy az Országgyűlés Népjóléti Bizottsága úgy döntsön: szükséges a válsághelyzet meghosszabítása.
Immár a parlament jóváhagyása nélkül állhat át rendkívüli jogrendre a kormány és hirdethet ki, illetve szüntethet meg úgynevezett egészségügyi válsághelyzetet.
A jogszabályt éjjel nyújtották be.
A kormány korábban azt állította:
a rendkívüli jogrendet a parlament adja a kabinetnek,
és a megszüntetése is az Országgyűlés joga.
Az egészségügyi válsághelyzetet viszont az országos tisztifőorvos, jelenleg Müller Cecília javaslatára lépteti életbe a kormány.
A Népszava szerint a kormány vélhetően élni kíván az új lehetőséggel, hiszen egyre többször beszélnek arról, hogy ősszel jön a járvány második hulláma,
ami vagy igaz, vagy sem.
És hogy mit jelent a kormánynak adott rendkívüli felhatalmazás?
Első ránézésre semmi jót.
„Egészségügyi válsághelyzetben” kormányrendelettel korlátozható vagy megtiltható például az üzletek működése, bizonyos termékek árusítása, sőt: egészségügyi szolgáltatások igénybevétele, és az emberek személyes érintkezése (tehát akkor tüntetéseket sem tarthatnak).
A törvény alapján ráadásul felhatalmazást kap a kormány, hogy a járvány megelőzése, a következményeinek elhárítása érdekében rendeletével
egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti,
törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket is hozhat.