Az újságírókat semmi nem védi meg a házelnök önkényétől.
Ítéletet hozott a strasbourgi székhelyű Ember Jogok Európai Bírósága.
Az ítélet szerint az Országgyűlés elnöke, Kövér László
megsértette hat magyar újságíró szólásszabadsághoz való jogát,
amikor 2016-ban kitiltotta őket a parlamentből.
Kövér László házelnök arra hivatkozott, hogy az Index, a nol.hu, a hvg.hu és a 24.hu tudósítói „engedély nélkül forgattak”, és „nyíltan szembeszegültek” a parlamenti újságírói munka szabályaival, mert olyan helyiségekben is forgattak, ahol szerinte nem szabad.
Mivel a kitiltásról szóló döntést a hazai jogrendben nem lehet megtámadni, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével a strasbourgi bírósághoz fordult a hat érintett újságíró – írta a TASZ.
A szabad sajtó munkatársai azt kérték a bíróságtól: mondja ki, hogy
az újságírók kitiltásáról szóló döntés alapjogokat sértett,
mert nem adott alapos indokot, miért van szükség a hatalom ellenőrzésének ilyen súlyos korlátozására.
Ráadásul jogorvoslatra sincs lehetőség a döntéssel szemben.
Az újságírókat semmi nem védi meg a házelnök önkényétől.
A TASZ érvelése szerint a parlamenti sajtószabályrendszer azért tekinthető önkényesnek, mert a szabályait Kövér László házelnök alkotta.
Mivel a strasbourgi bíróság döntése precedens értékű, ezentúl minden, a parlamentből hasonló indokkal kitiltott újságíró sikerrel perelhetné Magyarországot.
Dojcsák Dalma, a szervezet jogásza szerint az ítélet után „rendszerszintű változásoknak kell történnie” a parlamenti sajtómunka szabályozásában.
Két éven belül a mostani a harmadik olyan ügy, amikor a strasbourgi bíróság a sajtószabadság korlátozását állapította meg egy Magyarországot érintő jogvitában.