Kinek jó ez?
A lakosság soha nem fizetett olyan sok adót, mint tavaly, a nagy cégek mindeközben jól élnek.
Nagyon jó éve volt tavaly a magyar gazdaságnak, a növekedés megközelítette az 5 százalékos ütemet, és több száz milliárd forintnyi terven felüli bevételre tett szert a költségvetés – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) decemberi költségvetési jelentéséből.
A számok mögé nézve azonban meglepő folyamatok láthatóak a költségvetési bevételek környékén.
Az Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerülésekor átalakította az adópolitikát.
A Matolcsy-féle adópolitikai célkitűzés az lett, hogy a jövedelmekkel szemben a fogyasztást adóztassák.
Ez részlegesen teljesült is,
a fogyasztási adóbevételek az egekbe szöktek,
ám a jövedelem-típusúak is, legalábbis a lakosság számára.
A cégek jövedelmeit terhelő adók ugyanakkor reálértéken gyakorlatilag szinten maradtak, egyes befizetéseik, például a társasági adóbevételek pedig még csökkentek is 2010-óta.
Tavaly a Pénzügyminisztérium szerint alig 303 milliárd forintnyi társasági adót fizettek be az arra kötelezett, illetve az ezen adózási formát választó cégek, vagyis a sokat szidott multik.
A költségvetés társasági adóbevételei utoljára 2000-ben voltak alacsonyabbak, mint tavaly, azaz a kormánynak húsz éves rekordot sikerült 2019-ben beállítania.
2010 és a 2019 között a fogyasztási típusú bevételek 92 százalékkal emelkedtek, tavaly már
6140 milliárd forint
folyt be ebből a forrásból.
Az ÁFA-bevételek megduplázódása több egymástól független okra vezethető vissza: az elmúlt években bekövetkezett gazdasági növekedés magával húzta a jövedelmeket és így a lakosság fogyasztását is.
A magas ÁFA-bevételekben az is közrejátszik, hogy a világon nálunk a legmagasabb a forgalmi adó a 27 százalékos fő kulcsával.
(via Népszava)