Közben jól felverték az árát.
Matolcsy György jegybankelnök és csapata néhány éven belül kétszer vette meg ugyanazt az ingatlant, csak közben jelentősen felverte az árát magának – írja a 24.hu.
Az MNB az Matolcsy-féle unortodox tanok oktatására létrehozott öt, Pallas Athénéről elnevezett alapítványt, és ezeknek kezdő lökésként 200 milliárd forintot juttatott, többnyire nagy értékű ingatlanok formájában.
A jegybank idén novemberben jelentette be, hogy nettó 8,7 milliárd forintért megvette az Úri utca 21. alatt található régi városháza épületét.
Az MNB-s képzési központnak, a Bölcs Várnak is helyet adó ingatlan az elmúlt években a jegybank által létrehozott Pallas Athéné Domus Sapientiae Alapítvány (PADA) tulajdonában volt.
A jegybank az épületet valójában 2014-ben egyszer már megvette. Matolcsyék akkor 1,9 milliárd forintot fizettek a Magyar Tudományos Akadémiának a műemlékért, ahol korábban az MTA Nyelvtudományi Intézete működött.
A tulajdoni lap szerint az MNB csupán három hónapig volt az ingatlan tulajdonosa, az ugyanis 2014 tavaszán átkerült a PADA-hoz.
A 3758 négyzetméteres házat az alapítvány újíttatta fel és építtette át, a több éven át tartó munkálatok
négymilliárd forintot
emésztettek fel, amit a PADA akkoriban a szintén az MNB-től kapott indulótőkéjéből tudott kifizetni.
Ezután vásárolta vissza novemberen az MNB az épületet, amit ingyen odaadott még 2014-ben. Így, ha a felújítás költségeit le is vonjuk a vételárból, a PADA 4,7 milliárd forintot szerzett a jegybanktól.
Az MNB úgy gondolja, nem csinált rossz üzletet, ugyanis az évek alatt felment a műemlék épület értéke.
„A Bölcs Vár vételára a Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) értékbecslési szabvány alapján került meghatározásra, mely az épület egyedi paramétereit, a felújítás költségét, illetve az elmúlt évek jelentős ingatlanpiaci árnövekedését is alapul vette”
– válaszolta a jegybank arra a kérdésre, hogy milyen módszerrel határozták meg a 8,7 milliárd forintos vételárat.
További részletek a 24.hu cikkében.