A DK elnöke volt az Inforádió Aréna című műsorának vendége.
Gyurcsány Ferencet kérdezték a májusi EP-választásról, amelyről elmondta:
úgy látja, eldőlt, hogy nem lesz közös lista,
mivel a Jobbiktól a Momentumig mindenki világossá tette, hogy nem óhajtja azt. Hozzátette: a Medián Intézet kutatása szerint nem is járnának jól vele az ellenzéki pártok.
(Tudni kell, hogy szemben a parlamenti és önkormányzati választásokkal, az európai voksolás tisztán listás és arányos rendszerű, tehát minden párt a szavazatok arányában részesül a mandátumokból, így nincs összefogási kényszer – a szerk.)
A DK elnöke hozzátette: pártja nem ugyanazt a politikát képviseli az Európai Uniót illetően, mint például a Jobbik.
Ugyanakkor lehet közösen mozgósítani a részvételre, és kívánatos egyeztetni arról, hogy minden választási bizottságában legyen ellenzéki delegált.
Gyurcsány elmondta: hamarosan bejelentik a DK európai listáját, amelyen olyan emberek szerepelnek majd, akik, ha mandátumot szereznek, ki is fognak menni Brüsszelbe.
A DK elnöke kijelentette: 2018 végén megrepedt Orbán „centrális erőtér” logikája, és olyan jellegű együttműködés jött létre az ellenzéki pártok között, amire korábban nem volt példa.
Két hete kiadott, 30 oldalas dolgozatáról szólva elmondta: egy szellemi hozzájárulásnak szánta ahhoz, hogy egy erős, közös ellenzék álljon szemben Orbánnal. Hozzátette:
„Ha ez a választási rendszer marad, akkor el fogunk jutni odáig, hogy egy szorosabb, intézményesült együttműködés legyen az ellenzék között. (Beleértve a Jobbikot – a szerk.) Ősszel jó néhány nagyvárosban ez már látható lesz.
Hogy ez 2022-ig elvezet-e egy egységes ellenzéki szövetség megalakításáig, azt nem tudom. De most először azt mondom, hogy ez is benne van a pakliban.”
A Jobbikról szólva a elmondta: a párt Vona Gábor vezetése alatt elindult egy mérsékelt irányvonal felé, ez a folyamat még nem fejeződött be. De
„Amikor mi egy színpadon vagyunk a Jobbikkal, soha egyetlen vállalhatatlan mondat nem hangzik el”
– fogalmazott. Hozzátette: érti a Fidesz szándékát, hogy „megpróbálni homokot szórni a fogaskerekek közé”, nehezíteni az ellenzéki pártok együttműködését. A Jobbik és a baloldal viszonyát képletesen úgy írta le:
„Ha ön utálja a tökfőzeléket és én is utálom, még nem biztos, hogy barátok vagyunk”
Orbán szülesztő programjáról (amely a jövőbeni gyerekeknek ígér támogatást) szólva elmondta:
„Én nagyon nem szeretem ezt az intézkedés-csomagot. Azért nem, mert ebben az országban több százezres számban vannak MÁR MEGSZÜLETETT gyermekek iszonyatos körülmények között, akikről nem vesz tudomást a miniszterelnök.
Ebben az országban ezrével lakoltatnak ki kisgyerekes családokat, és a Fidesz nem volt hajlandó megtárgyalni azt a kezdeményezést, hogy valamit csináljunk már velük, nem lehet kirakni őket.
Vannak megszületett gyerekek, akik éhesen fekszenek le. Róluk nem mond egy mondatot sem. Én meg azt mondom, hogy
először a már megszületett életekről kell sokkal jobban gondoskodni.”
– zárta az interjút a Demokratikus Koalíció elnöke.
Add tovább cikkünket, hogy másokhoz is eljusson!