A nemzetközi helyzet fokozódik.
Petro Porosenko ukrán elnök hétfőn aláírta a hadiállapot bevezetéséről szóló rendeletet, a dokumentum már elérhető az államfő hivatalos internetes oldalán. (Ukránul itt.)
„Ukrajna alkotmányának 107. cikke alapján elrendelem az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) által november 26-án javasolt, az Ukrajna függetlensége és állami szuverenitása biztosítására vonatkozó rendkívüli intézkedések életbe léptetését és a hadiállapot Ukrajnában történő bevezetését”
– olvasható az államfő honlapján.
A hadiállapot mai hatállyal lép életbe és első körben 60 napig marad érvényben.
Ezzel egyidőben az ukrán államfő utasította a vezérkart: rendeljen el részleges sorozást.
Az ukrán parlament ma helyi idő szerint 16 órakor (magyar idő szerint 15 órakor) összeül, hogy tárgyaljon a hadiállapotról.
Az ügy előzménye, hogy vasárnap Oroszország tüzet nyitott az ukrán haditengerészet hajóira a Kercsi-szorosnál, majd az orosz különleges erők három hajót el is foglaltak.
Ukrajna magyarországi nagykövetsége arról adott ki közleményt: bizonyítékuk van arra, hogy a támadás az ukrán hajók ellen nem hiba vagy baleset volt.
Ukrajna arra számít, hogy folytatódik az orosz agresszió és a provokációk a Fekete-tengeren – tették hozzá.
Porosenko szerint nem zárható ki, hogy Oroszország más, köztük szárazföldi műveletekre készül Ukrajna szuverenitása és területi épsége ellen.
Porosenko hangsúlyozta, hogy a hadiállapot bevezetése nem jelent hadüzenetet.
„Ukrajna senkivel sem akar háborúzni. A hadiállapotot kizárólag védelmi céllal vezetjük be”
– szögezte le.
FRISSÍTÉS 15:50:
Az ukrán parlament nemzetbiztonsági bizottsága az elnöki rendelet támogatását javasolta a parlamentnek. Az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint a javaslatot a bizottság valamennyi jelenlévő tagja támogatta.
A hadiállapot jogrendjére vonatkozó törvény értelmében az intézkedés bevetése után számos korlátozás lép életbe:
- Tilos elnök-, parlamenti és önkormányzati választást, sztrájkokat, tömeggyűléseket, tüntetéseket, népszavazást tartani és az alkotmányt módosítani.
- A hadiállapot idején nem lehet meneszteni az elnököt, a kormányt, a minisztereket, a bírákat, ügyészi szerveket.
Andrij Parubij, a parlament elnöke közölte, hogy az általa agressziónak minősített Kercsi-öbölbeli tengeri incidens miatt hétfő délután rendkívüli ülést tart a törvényhozás.
Az ukrán haditengerészet vasárnap este közölte, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) határőrsége tüzet nyitott ukrán hadihajókra a Kercsi-szorosnál, és az orosz különleges egységek elfoglaltak három ukrán hajót. A támadásban az eddigi adatok alapján hat ukrán tengerész megsebesült.
A nemzetközi jogilag Ukrajnához tartozó Krím félszigetet 2014-ben, egy helyi népszavazás eredményére hivatkozva csatolták Oroszországhoz. Az ENSZ-tagállamok túlnyomó többsége nem ismeri el a lépés jogosságát.
.
(MTI és hvg.hu nyomán)