A Kreml azt állítja, Putyin tárgyalna, és csak Kijev válaszára vár.
„Oroszország továbbra is vár Ukrajna válaszára a tervezett jövő heti isztambuli megbeszélésekkel kapcsolatban”
– közölte csütörtökön Dimitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára. A szóvivő arról beszélt, tudomása szerint Kijev egyelőre nem reagált az ügyben. Moszkva azt szeretné, hogy a felek legközelebb június 2-án
közvetlenül egyeztessenek Isztambulban.
Putyin minden egyeztetést zárt ajtók mögött folytatna le Kijev képviselőivel
Bár az ukrán kormány nem utasította el a találkozót, hangsúlyozták, hogy a tárgyalás előtt meg akarják ismerni a memorandumot, amelyben Moszkva a tartós békemegállapodáshoz szükséges feltételeket részletezi. Peszkov csütörtökön ezt elutasította, Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter kijelentését úgy kommentálta, hogy
az ukrán tárcavezető kérése nem konstruktív.
„Nem fogjuk nyilvánosan megvitatni a dokumentumokat, amelyeket a felek egymás között kicserélnek majd. Minden egyeztetést zárt ajtók mögött kell ugyanis lefolytatni”
– mondta.
A legutóbbi egyeztetés nem vezetett sikerre, de fontos lépés történt
A felek legutóbb május 16-án egyeztettek, és bár a találkozó nem vezetett sikerre az orosz–ukrán háború lezárásával kapcsolatban, egy fontos lépés történt. Elkötelezték ugyanis magukat egy ezer-ezer emberre kiterjedő fogolycsere mellett, amely a múlt hét végén fejeződött be.
A Reuters hírügynökség úgy fogalmazott, hogy Putyin hajlik a békekötésre,
de szigorú feltételei vannak.
(24.hu nyomán)
Kapcsolódó:
„Mi a fene van Putyinnal?” – Trump kiakadt az orosz elnökre, miután a diktátor átejtette a palánkon