Rangos elismerést kapott a magyar filmrendező.
Szabó Istvánt életműdíjjal tüntette ki a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége (FIPRESCI) péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon. Az elismerést A napfény íze című filmje restaurált verziójának vetítése előtt vehette át a magyar filmrendező.
A 25 évvel ezelőtt forgatott magyar filmklasszikus Nemzeti Filmintézet által felújított digitális változatát a Cannes Classics elnevezésű hivatalos programban mutatták be.
Állva tapsolták a 87 éves Oscar-díjas rendezőt
A fesztiválközönség állva tapsolva fogadta a 87 éves Oscar-díjas rendezőt, akit a színpadon Thierry Frémaux fesziváligazgató méltatott, kiemelve, hogy A napfény íze
„nagyon is aktuális, annak ellenére, hogy igazi filmklasszikus”.
Szabó István köszönőbeszédében emlékeztetett arra, hogy a Koncert című 16 perces diplomafilmjét 1962-ben meghívták Cannes-ba, és az alkotással elnyerte a legjobb rövidfilm díját.
„Ezután többször is meghívtak a filmjeimmel, és most nagyon köszönöm a fesztiválnak, hogy újra itt lehetek és újra köszönthetem Cannes-t és köszönthetem a mozit”
– mondta Szabó István. Filmjei ötször szerepeltek a fesztivál versenyprogramjában, 1985-ben elnyerte a Zsűri díját (Redl ezredes) és 1986-ban a zsűri tagja volt.
A film aktuális ma is
A napfény íze felújított változatának premierjén részt vett Robert Lantos producer, valamint az NFI Filmarchívum és Filmlabor munkatársai.
A rendező a vetítés előtt az MTI-nek elmondta, hogy sokaktól hallja, hogy „ez a film ma aktuálisabb mint korábban”, de szerinte ez a történelemnek köszönhető.
„Én 1938-ban születtem, azóta volt Horthy-, Rákosi-, Szálasi-rendszer, volt 56, mindenféle volt az életemben, tehát egy csomó tapasztalatom van. Hogy a tapasztalatok hasonlítanak, az nem az én hibám. És nem is az én erényem. Én elmeséltem egy történetet, ahogy én tudtam elmesélni, és hogy az ma aktuális, az nem tőlem van. Azt tessék számonkérni a történelmen”
– fogalmazott a rendező.
Nemzetközi sztárok szerepelnek a filmben
„A Mephisto aktuális, a Redl ezredes, ami arról szól, hogy valaki hisz egy ideológiában, és az ideológia elárulja őt, az is aktuális. Az Édes Emma, Drága Böbe, ennek a két lecsúszó tanítónőnek a története, abszolút aktuális. A napfény íze aktuális. A zárójelentés, az is aktuális. Erről nem én tehetek, hanem én egyre inkább azt érzem, hogy ez Közép-Európa”
– tette hozzá.
Szabó István magyar-osztrák-kanadai-német koprodukcióban készült műve átfogó vízió a XX. századról, amelyet egy magyar zsidó család történetén keresztül mesél el.
A napfény íze operatőre Koltai Lajos, főszereplői olyan nemzetközi sztárok,
mint Ralph Fiennes, Jennifer Ehle, Rosemary Harris és Rachel Weisz,
producerei Andras Hamori és Robert Lantos voltak. A film 1999-ben, a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon tartott világpremierjét követően három Európai Filmdíjat nyert. A legjobb forgatókönyv, a legjobb színész és a legjobb operatőr kategóriában kapott elismerést, és világszerte látható volt a mozikban.
A film 4K felbontású restaurálása, melyet Cannes-ban láthatott először a közönség, a Nemzeti Filmintézet szakemberei és Koltai Lajos operatőr közreműködésének köszönhetően készülhetett el az elmúlt hónapokban.
A 78. Cannes-i Fesztivál Jancsó Miklós Szegénylegények, Makk Károly Szerelem, Fábri Zoltán Körhinta, Bacsó Péter A tanú, Sára Sándor Feldobott kő, Mészáros Márta Napló gyermekeimnek, Elek Judit Sziget a szárazföldön című filmje után immár nyolcadik alkalommal hívott meg magyar filmet az emblematikus klasszikusokat bemutató válogatásába.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó:
Óriási siker: Taroltak a magyar filmek a franciaországi filmfesztiválon